Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Aktualności

Aktualności

Orientacja a stres

Już niedługo ruszą pełną parą loty treningowe a później konkursowe i jak co roku kilka z nich nie przebiegnie najlepiej. Związek przeprowadził już 26 seminariów dla kierowników lotów, ulepszył trochę samą procedurę wypuszczania gołębi i wprowadził kilka ważnych zasad. Tych jednak bardzo często się nie przestrzega. Poniżej zajęliśmy się objaśnieniem kilku problemów i mamy nadzieję, że pomogą one zrozumieć niektóre zasady, a tym samym zmniejszyć straty w gołębiach

Musimy zrozumieć, że warunki uprawiania sportu hodowlanego uległy pewnym zmianom. Zbyt mało uwagi poświęca się obciążeniom, na jaki narażony jest system orientacyjny gołębi, a te w ostatnim czasie mają coraz większy wpływ na gołębie.

Zmieniły się także warunki dla samych gołębi.

Otoczenie gołębi ulega znacznym zmianom, a one muszą się do tych zmian przyzwyczaić. Oto kilka z nich:

  • coraz bardziej ekstremalne warunki pogodowe
  • zmodyfikowane zarazki chorobotwórcze
  • nowe zarazki
  • nadmierne podawanie antybiotyków przez hodowców, co sprawia, że zarazki chorobotwórcze stają się odporne, a gołębie coraz słabsze odpornościowo.
  • rzadsze stosowanie niektóre leków jak np Metro, ponieważ można je nabyć tylko na receptę. To także prowadzi do zmiany palety zarazków w świecie gołębim, który tak naprawdę składa się głównie z gołębnika, woliery i kabiny w pojeździe transportowym.
  • powolne zanikanie trendu nadmiernego przepełnienia gołębników
  • dramatyczny wzrost. od początku lat 90-tych, obecności w powietrzu ultrafali z anten nadawczych

Stres zaburza orientację i wpływa niekorzystnie na układ immunologiczny

Wymienione wyżej czynniki mają duży wpływ na zachowanie się gołębi, szczególnie gołębi młodych. Wywołują one stres i to stres długotrwały. Ten włącza w organizmie gołębia sygnały alarmowe prowadzące do centralizacji procesów życiowych. Oznacza to, że gołąb próbuje utrzymać na normalnym poziomie najbardziej istotne funkcje organiczne jak np. procesy krwiotwórcze, odżywianie serca, mózgu i innych ważnych narządów.

[...]

Typowy przykład

Oto dość częsty przykład: pewien hodowca, którego gołębie poddane były wyżej wymienionym czynnikom stresogennym, miał w swym młodym stadzie najpierw kłopoty z katarem i heksamitami. Kilka tygodni później pojawiła się, jak u większości hodowców, choroba młodych. Ta zwykle trwa 2-3 tygodnie, a potem gołębie regenerują siły. Ale jest już początek lipca. Gołębie dobrze latają, sprawiają wrażenie zdrowych, są okrągłe i żywotne. Ale przez wiele tygodni żyły w stresie i w tym czasie nie mogły trenować, a co ważniejsze nie miały okazji do rozwijania systemu orientacji. Jak wiemy, organizm gołębia może dojść do formy w ciągu trzech tygodni, ale system orientacji potrzebuje więcej czasu, musi bowiem zbierać informacje i doświadczenia. Bez tego młode gołębie będą miały poważne problemy z powrotem do domu.

[...]

Niedoświadczone gołębie w pojeździe z kabinami

Trzeba pamiętać, że w kabinie siedzą także takie gołębie, które właśnie mają za sobą choroby i w ogóle nie trenowały. To ważny powód, dla którego start musi się odbywać tylko w pewnych i sprawdzonych warunkach, w przeciwnym razie straty są nieuniknione.

[...]

Zintensyfikowanie analizy błędów!

Trzeba intensywniej analizować błędy w przypadku złych lotów. To ważne zadanie dla związku, ale także dla każdego indywidualnego hodowcy. Krytyka jest potrzebna i nie chodzi tu o piętnowanie złych decyzji, ale o wyciąganie nauki z takich błędów i o poprawę sytuacji w przyszłości.

W tym artykule powiedzieliśmy dużo o systemie orientacji. To oczywiście pewne uproszczenie, mające służyć lepszemu zrozumieniu problemu. Orientacja gołębi to współpraca wielu systemów. Moje doświadczenia i badania wskazują, że orientacja magnetyczna ulega zakłóceniom przy silnym stresie. W takich przypadkach gołębie są skazane na orientację słoneczną. Pisałem już kiedyś o tym dość obszernie. To wszystko dotyczy także gołębi rocznych, chociaż może trochę w łagodniejszej formie. Straty w gołębiach w niektórych oddziałach lotowych świadczą o tym, że trzeba podchodzić do tego problemu bardziej starannie i odpowiedzialnie.

Cały artykuł tylko w 5. numerze 2015 (maj ) miesięcznika ?Złoty Gołąb?


Wróć do przeglądania wszystkich newsów

>