Telefon Linia Polecamy Reklama Reklama Reklama
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Aktualności

Aktualności

PORADY WETERYNARYJNE NA MAJ

Dlaczego po szczepieniu niektóre gołębie mają nadmuchane wole?

Szczepienie gołębi zbyt wysoko (zbyt blisko głowy) powoduje, że delikatny odczyn poszczepienny, który powstaje fizjologiczne po każdym szczepieniu, może uciskać na dogrzbietową stronę gardła, utrudniając gołębiowi wypuszczenie powietrza z wola. Jeżeli coś takiego się zdarzy powinniśmy spróbować delikatnie [...] Jeżeli się to nie uda trzeba nakłuć wole igła i wycisnąć powietrze. Zabieg trzeba powtarzać aż powietrze przestanie się zbierać.

Abstrahując od opisanego przypadku zdarza się, że powietrze zbiera się u gołębi pod skórą. Czasami jest go tak dużo, że gołąb wygląda jak piłka. Dzieje się tak wtedy, gdy po urazie (np: uderzenie) dojdzie do uszkodzenia worka powietrznego. W takim przypadku ...

Po czym poznać, że gołąb ma problemy z drogami oddechowymi?

Typowymi objawami chorób dróg oddechowych są: zaczerwienienie spojówek, łzawienie z oka lub oczu, brunatny nalot na woskówkach (powinny być śnieżno białe), śluzowy lub ropny wypływ z otworów nosowych, kichanie, potrząsanie głową, drapanie się po nosie, ziewanie. Dodatkowo może pojawić się charczenie lub duszność objawiająca się oddychaniem przez otwarty dziób.

Pragnę jednak zwrócić uwagę na fakt, że hodowcy często każde kichnięcie czy podrapanie się gołębia po nosie interpretują jako chorobę dróg oddechowych - nie dajmy się zwariować!

Autor: Tomasz Klimczak

Całość w 5. numerze 2016 miesięcznika ?Złoty Gołąb?


Wróć do przeglądania wszystkich newsów

>