Telefon Linia Polecamy Reklama Reklama Reklama
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Aktualności

Aktualności

Oko prawdę Ci powie?

Układowi mięśniowemu poświęciłem dużo czasu dokładnie go opisując, ale to nie oznacza, że jakość oka jest dla mnie mniej ważna. Wręcz przeciwnie. Z doświadczenia wiem, że mięśnie i oczy mogą wiele zdradzić i że dobry znawca gołębi na podstawie właśnie tych dwóch wartości może ocenić inteligencję, charakter i siłę danego gołębia. Tak, dobrze przeczytałeś, znawca gołębi, a nie ktoś, kto uważa lub komu wydaje sie że nim jest.

Czego szukam w oku gołębia? Przede wszystkim witalności i zdrowia. Tutaj główną rolę odgrywa światło i blask. Im bardziej błyszczące oko, tym lepiej! Z kolei nigdy nie powinniśmy preferować któregoś z koloru oczu. Osobiście robiłem doświadczenia, porównując różne barwy oka i doszedłem do wniosku, że dobre gołębie mogą mieć każdy możliwy kolor oczu. Rasowego gołębia charakteryzuje oko bogato ubarwione, z mocnym pigmentem, bogatym wzornictwem i niezliczonymi naczynkami krwionośnymi. Takie oko wskazuje na znakomicie funkcjonujący układ krążenia. Tu najważniejsze jest to, by barwa tęczówki była żywa. Posiadacze gołębi z takimi oczyma mogą być pewni, że mają świetnych rozpłodowców.

Wraz ze wzrostem formy wzrasta także bogactwo barwy i światła w oku. Oko staje się bardziej wyraziste i ciemniejsze. Przeciwne zjawisko obserwuje się w przypadku choroby czy przemęczenia. Wtedy oko matowieje i pokryte jest lekką mgiełką.

[...]

Zdolność lotowa

?Gołąb lata chętnie tylko wtedy, gdy lata lekko? (Lambrechts).

Kiedy gołąb lata lekko? Gdy cieszy się znakomitym zdrowiem, a wszystkie cechy, które determinują lot odznaczają się najwyższą jakością. Aby utrzymać zdolność lotową na najwyższym poziomie, w organizmie gołębia oraz w jego wyglądzie zewnętrznym wszystko musi funkcjonować jak w szwajcarskim zegarku.

Obraz
 


Wróć do przeglądania wszystkich newsów

>