Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Aktualności

Aktualności

Jak zmotywować gołębie po zimowej przerwie?

Przerwa w lotach. W tym kontekście słowo ?motywacja? zyskuje podwójne znacznie: nie odnosi się tylko do pragnienia powrotu gołębi do domu, ale także do sposobu myślenia ich opiekunów, czyli hodowców.

W obydwu przypadkach wszystko skupia się na głowie. Niedługo zacznie się sezon. Już teraz rozpoczynają się przygotowania do niego.

Mamy jeszcze 3-4 tygodni do nowego sezonu lotowego. Zegar odlicza czas. To co dla niektórych hodowców wydaje się jeszcze daleką przyszłością, niedługo stanie się rzeczywistością. Najwyższy czas obudzić się z zimowego letargu. Trzeba jeszcze wiele zrobić, jeśli chce się osiągnąć sukces i wyjść z cienia innych. Trzeba załatwić sprawy, które zbyt długo były odkładane na półkę.

Kontrola zdrowotna jako jeden z punktów przygotowania do lotów!

Jeśli uważacie, że gołębie nie są w najlepszej kondycji, udajcie się do dobrego lekarza weterynarii. On najlepiej oceni, czy z ich zdrowiem wszystko jest w porządku. Jeszcze jest dość czasu, by zaradzić ewentualnym niedyspozycjom czy poważniejszym chorobom.

[...]

Salmonella

Wystarczy tylko posiedzieć trochę w poczekalni u weterynarza i posłuchać rozmów hodowców. Co nuż słychać słowo: paratyfus. Jeśli badania wykażą obecność salmonelli w organizmie gołębi, trzeba działać szybko podając im odpowiednie leki. Tu nasuwa się również pytanie o szczepienie przeciw paratyfusowi. Zdania w tym względzie są podzielone, również wśród weterynarzy. Szczepienie może prowadzić do pobudzenia utajonych zarazków i rozwoju choroby. Alternatywą jest wielodniowe leczenie antybiotykiem i gruntowne badanie po zakończeniu kuracji.

Bez względu na to, które rozwiązanie się wybierze, trzeba pamiętać o jednym: po zakończeniu terapii trzeba gołębnik bardzo dokładnie wyczyścić i zdezynfekować! Weterynarze za każdym razem o tym przypominają, a mimo to wielu hodowców uważa tę czynność za zbyteczną.

[...]

Uwzględniając wszystkie powyższe punkty właściwie jest sie na właściwej drodze optymalnego przygotowania gołębi do startu.

Jedyna rzecz, której jeszcze brakuje, to szczytowa forma. Ta jednak przyjdzie z czasem i wraz ze zmianami atmosferycznymi, ze wzrostem temperatury. Pewnie niejeden hodowca włączy ogrzewanie w gołębniku, by ?podkręcić? formę. Ale czy to daje jakieś efekty? Nasz program trwa przez 12-14 dni lotowych, do tego dochodzą 2-3 loty wstępne. Niewiele gołębi potrafi przez ten czas utrzymać stałą formę. Ale czy wśród tych nielicznych nie mogą się znaleźć wasze gołębie? Powodzenia!

Całość w miesięczniku ?Złoty Gołąb? w numerze 4/2014.

Wróć do przeglądania wszystkich newsów

>