Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Aktualności

Aktualności

Infekcje wywołane przez pleśnie?

Moim zdaniem infekcjom wywołanym przez pleśnie przypisuje się zbyt duże znaczenie.

Zacznę może od sytuacji w Anglii. Od dziesiątków lat mamy do czynienia z angielskimi hodowcami, którzy ze względu na słabnące wyniki lotowe swoich gołębi odwiedzają miejscowych weterynarzy, a ci stwierdzają u ich gołębi infekcję wywołaną przez pleśnie (drożdżaki). Ta diagnoza zawsze wydawała mi się mało prawdopodobna, ale przecież stawiali ją lekarze weterynarii i instytuty. Gdy liczba telefonów z Anglii, z takimi właśnie historiami, zaczęła dość mocno rosnąć, postanowiłem kilku takich hodowców zaprosić do nas do Bredy na badania. Moje wcześniejsze przypuszczenia oczywiście się potwierdziły, nie znalazłem ani śladu pleśni czy drożdżaków, ale zdiagnozowałem kompleks ornitozy (w tym przypadku suchy katar).

Większość hodowców ma kłopot z rozpoznaniem suchego kataru, a właściwie kompleksu ornitozy jeśli nie obserwuje objawów klinicznych. Gdy w takiej sytuacji zauważy kilka drożdżaków w wolach czy w kale, od razu stawia nieprawidłową diagnozę.

[...]

Pewnie zapytacie teraz, czy w takim razie gołębie nigdy nie zapadają na infekcje wywołane przez pleśnie? Odpowiedź brzmi: ależ tak, zapadają, ale znacznie rzadziej, niż myślimy. Poza tym najczęściej nie są one podstawowymi i pierwotnymi infekcjami organizmu, ale pojawiają się jako problem wtórny, towarzyszący innym chorobom. Tak może się dziać np. przy infekcjach wywołanych przez bakterie E.coli, czy przy kompleksie ornitozy i przede wszystkim przy ogólnym osłabieniu odporności, szczególnie u gołębi młodych. W takich przypadkach w trakcie autopsji obserwuje się worki powietrzne zaatakowane przez pleśnie, oraz drobne ogniska zapalne w płucach. Czasami dochodzą do tego zielonkawe zarodniki (aspergiloza), ale maczugowate cząsteczki (drożdżaki) w preparacie mikroskopowym z woli i/lub z jelita nie mają większego znaczenia, chyba że zawartość woli śmierdzi, a odchody mają ?brejowatą? konsystencję bez żadnych innych przyczyn.

[...]

Cały artykuł tylko w czerwcowym numerze magazynu ?Złoty Gołąb? ? 6/2014.

Autor: Henk de Weerd

Wróć do przeglądania wszystkich newsów

>