Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Aktualności

Aktualności

W jelicie kwitnie życie ? w jelicie kryje się śmierć

Wielu ludzi zapomniało o tej mądrości. Zapomnieli o niej nie tylko w odniesieniu do siebie, ale także w odniesieniu do gołębi, co ma katastrofalne skutki.

Jeśli nie poświęci się jelitom odpowiedniej uwagi, nie można liczyć na zdrowie, a tym samym na wyniki, na sukces.

[...]

Na końcu sezonu lotowego 1995 przyszedł do mnie pewien starszy hodowca mówiąc: ?Może mi pan mówić co chce, ja wiem jedno, bez leków się nie da. Po dziesiątym locie nie funkcjonowało u mnie już nic.?

Typowy błąd, jaki popełnia się setki razy, zawsze z tym samym skutkiem na koniec sezonu lotowego. Błąd ten ma wiele wspólnego z jelitem, a przecież wcale nie byłoby tak trudno kroczyć drogą sukcesu aż do samego końca sezonu. Niestety nieodpowiedzialne wychowanie trwające od lat, polegające na szukaniu ratunku tylko w lekach, mści się na wielu hodowcach. Z roku na rok słabną ich wyniki lotowe, a oni sami twierdzą, że trudno im zrozumieć dzisiejszy świat.

[...]

Trzeba poznać przyczyny prowadzące do załamania formy. Właściwe rozwiązanie problemu wymaga zmiany myślenia i konsekwentnego działania. Potrzebne jest także zaufanie, nie tylko do moich rad, ale przede wszystkim do procesów zachodzących w organizmie gołębia. On sam potrafi szukać i znaleźć stan równowagi, jeśli tylko stworzy mu się odpowiednie warunki i dostarczy odpowiednich substancji odżywczych. Oczywiście nie wszystko dzieje się od razu, dlatego też potrzebna jest cierpliwość. Gołębie to nie maszyny, które można naoliwić i będą lepiej działać.

Główny problem tkwi w tym, że wprawdzie wielu hodowców wie, jakich substancji odżywczych ich gołębie potrzebują, aby mogły osiągać sukcesy, ale nie wiedzą, w jaki sposób organizm gołębia przetwarza te substancje i jak oraz w jakich ilościach wydala je z powrotem na zewnątrz. W medycynie naturalnej mówi się o doprowadzaniu i odprowadzaniu. Obydwa procesy są w równej mierze ważne.

Jeśli organizm nie pozbędzie się szybko substancji, które są mu mniej lub bardziej zbędne, dochodzi automatycznie do sytuacji prowadzącej do zatrucia organizmu. Wszyscy wiemy o oczyszczaniu krwi i oczyszczaniu organizmu. Ale kto myśli o przeciążonym jelicie?

Dzień w dzień ?pakuje? się w gołębie wszystko, co najlepsze, oczywiście z najlepszymi zamiarami. Ale czy to wszystko dociera tam, gdzie powinno?

[...]

Obraz

Leki

Leki, po których spodziewamy się pomocy, również stają się nieskuteczne, ponieważ wskutek sklejonych kosmków jelitowych nie docierają w odpowiednich dawkach do krwiobiegu. Wtedy trzeba zwiększyć dawkę, a to pociąga za sobą katastrofalne skutki. W pierwszym rzędzie zniszczeniu ulegają dobre bakterie jelitowe, produkujące witaminy z grupy B i biotynę (witamina H), z którymi organizm żyje w całkowitej symbiozie. To z kolei skutkuje niedoborami witaminy B.

Jelito zapełnia się warzywami, ziołami, jęczmieniem i ryżem Paddy. Warzywa i zioła pęcznieją, podobnie jak łuski ziaren. Papka zapełnia całkowicie jelito, rozciąga go i w ten sposób wciska kosmki jelitowe w ścianę jelita. Muskulatura reaguje z zewnątrz z wielką siłą przeciwną i ruchami transportowymi w kierunku kloaki. Resztki pożywienia zostają wchłonięte przez te ruchy i wydalone z organizmu. Cuchnące czarne odchody pokazują sukces całej operacji.

[...]

Fajnie, jeśli można wykorzystać świeże jarzyny z własnego ogródka, ale zwykle nie mamy aż tylu do dyspozycji. Dlatego musimy się zdać na peletowane (granulowane) mieszanki warzywne i ziołowe, nie polecam jednak ekstrudatów, ponieważ przy temperaturach między 1400C a 2500C nie zachowa się żaden aktywny enzym czy aktywna witamina.

SŁOWNICZEK

Proces ekstruzji - przetwarzanie surowców i materiałów pochodzenia biologicznego na cele spożywcze lub paszowe polegające na ich przetłaczaniu przez ekstrudery pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze (140?180°C) do komory schładzającej. Ekstruzja poprawia strawność składników pokarmowych.

Nie jest łatwo znaleźć różnicę między ziołami ?herbacianymi?, a warzywami. Niektóre rośliny pełnią równie dobrze rolę paszową jak i ?herbacianą?.

[...]

Stąd podając gołębiom mieszanki ziołowe trzeba wybierać takie, które zawierają wiele różnych ziół. A to, że służą naszym ptakom, można poznać po dobrze wyglądających odchodach, po pierzeniu puchu, po ubarwieniu i po dobrym ogólnym samopoczuciu.

Najlepsze są warzywa naturalne. Wszystkie dobre rady związane z jedzeniem zdrowych warzyw odnoszą się także do nas ludzi. Przecież wiemy, że powinniśmy jeść dużo sałaty. Hodowca powinien dbać nie tylko o swoje gołębie, ale także o siebie i o swoje zdrowie.

Warzywa to nie tylko efekt oczyszczający. Warzywa zawierają chlorofil oraz inne barwniki związane z witaminami i flawonoidami, zawierają także witaminy, tysiące enzymów, które wspierają procesy metaboliczne w organizmie gołębia, a także minerały i pierwiastki śladowe. Im mniej przetworzone, tym lepiej dla zdrowia. Trzeba pamiętać jednak o higienie, a jeśli je już przetwarzamy, to w możliwie niskich temperaturach. W temperaturze przekraczającej 400C rozpadają się pierwsze enzymy. Dlatego tak niebezpieczna jest gorączka przekraczająca 400C. Od 420 następuje śmierć.

[...]

Obraz

Cały artykuł dostępny tylko w 8. numerze 2014 magazynu ?Złoty Gołąb?.

Wróć do przeglądania wszystkich newsów

>