Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Aktualności

Aktualności

ZIMA - CZAS RELAKSU?

Zima to czas odpoczynku, ale dla gołębi, nie dla hodowców. Hodowcy muszą pozostać uważni. Nic nie może umknąć ich uwadze. Zima to okres, w którym muszą oni stworzyć fundamenty na następny rok, oczywiście po dobrze spożytkowanym okresie pierzenia. Zima to czas oczyszczenia i regeneracji, ale także w razie konieczności kuracji przeciw trichomonadom, kokcydiom i innym nieprzyjemnym towarzyszom. Teraz trzeba również przeprowadzić kuracje odrobaczające. Nie bądźcie tacy pewni, że wasze gołębie nie mają robaków. Najlepiej zrobić badanie odchodów.

Zwiększajmy odporność

Znacznie ważniejsze jest wspieranie układu immunologicznego. Oto możliwości: propolis, herbatki z jeżówki i mydłodrzewu właściwego. Do tego można dodać jeszcze dziurawiec i jemiołę.

We wszystkich procesach metabolicznych zachodzących w organizmie pozostają produkty uboczne. Niektóre z nich odkładają się w tkankach obciążając organizm. Trzeba je rozpuścić, przetworzyć i wydalić. Równie niebezpieczne są toksyny, które mogą się lokować w tkankach tłuszczowych przy produkcji tłuszczy. Uwalniają się w czasie rozpadu rezerw tłuszczowych i zatruwają organizm.

[...]

Spalamy odłożony tłuszcz

Znając ten smutny stan rzeczy możemy podjąć odpowiednie kroki. Wprawdzie w zimie trzeba spalić odłożony tłuszcz, ale może to przebiegać powoli, bowiem mamy na to co najmniej kilka tygodni. Równocześnie należy wspierać prace wątroby podając nasiona ostropestu plamistego zawierające sylimarynę oraz pracę jelita podając regularnie trochę glinki leczniczej, która usuwa toksyny.

Glinka jest koncentratem substancji mineralnych pochodzenia naturalnego. Zawiera wiele mikro i makroelementów takich jak krzem, fosfor, żelazo, wapń, magnez, cynk, miedź czy selen.

W okresie oczyszczenia każda komórka organizmu pracuje na pełnych obrotach. Trzeba wyleczyć wszelkie mikrourazy, szczególnie w obrębie błon komórkowych oraz wydalić z organizmu wszystkie toksyny i produkty uboczne przemiany materii.

[...]

Co to znaczy absolutna czy względna wilgotność powietrza?

Jeśli wejdziecie do zimnego zamkniętego pomieszczenia, macie uczucie, że powietrze jest wilgotne. Włączacie ogrzewanie i robi się ciepło. Nie zmienia się ilość wody w tym pomieszczeniu, ale wy macie wrażenie, że powietrze jest coraz suchsze, a wasza śluzówka zaczyna wysychać. Teraz powietrze może przyjąć wiele wyparowanej wody, aż znowu będziemy mieć wrażenie, że jest wilgotno.

[...]

Naśladujmy przyrodę

My nie jesteśmy przyrodą my ją tylko naśladujemy. Jesteśmy myślącymi i współczującymi ludźmi, dlatego nie musimy być tak brutalni, jak sama przyroda. Ta nie zna litości. Kto nie przetrzyma tego trudnego okresu, zostanie pożarty. Także w gołębniku należy wykorzystać zimę do przeprowadzenia selekcji, ale trzeba dać sobie czas i nie męczyć zwierząt.

[...]

Podsumowanie, czyli co robić zimą?

W gołębniku zawsze mamy wartościowe stare gołębie rozpłodowe, które borykają się z jakimiś kłopotami. Takim gołębiom powinniśmy pomóc przezwyciężyć nawet lekką chorobę. Służą do tego odpowiednie pożywienie, maty na podczerwień czy promienniki podczerwone, a może nawet lekarstwa. Nawet ogrzewanie ma sens, jeśli wykorzysta się je do celów terapeutycznych.

[...]

Cały artykuł przeczytasz w grudniowym numerze magazynu ?Złoty Gołąb? ? 12/2014

Wróć do przeglądania wszystkich newsów

>