Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Aktualności

Aktualności

Minerały ? niezwykle ważne w żywieniu gołębi

Hodowcy gołębi, starając się prawidłowo żywić swoje ptaki, zwracają zazwyczaj uwagę na trzy składniki dawki żywieniowej: energię, białko oraz włókno. Wiedzą, że zarówno niedobór, jak i nadmiar tych elementów, może doprowadzić nie tylko do nieprawidłowego wzrostu i rozwoju młodych ptaków, niskich przyrostów dobowych, spadku wydajności lotowej, ale również do wielu chorób metabolicznych i zaburzeń w rozrodzie.

Podział minerałów

W zależności od ilości danego pierwiastka w organizmach żywych, związki mineralne możemy podzielić na trzy grupy:

  1. makroelementy (organizm potrzebuje ich najwięcej): wapń (Ca), fosfor (P), sód (Na), potas (K), siarka (S), magnez (Mg)
  2. mikroelementy (organizm potrzebuje ich w mniejszych ilościach niż makroelementów): żelazo (Fe), miedź (Cu), mangan (Mn), cynk (Zn), kobalt (Co), jod (J), molibden (Mo), selen (Se), fluor (F), chrom (Cr)
  3. pierwiastki śladowe (organizm potrzebuje ich bardzo mało): nikiel (Ni), krzem (Si), bor (Bo), wanad (V), cyna (Sn), glin (Al), ołów (Pb), lit (Li)
  4. [...]

    Zboża kiedyś a dziś

    Trudność właściwego pokrycia zapotrzebowania na składniki mineralne wynika z faktu, że w przypadku gołębi podstawowym źródłem pokarmu są mieszanki ubogie w minerały. Zawartość poszczególnych pierwiastków w karmach, podlega znacznym zmianom w zależności od składu mineralnego gleby, poziomu nawożenia, warunków pogodowych, czy terminu zbioru. Kiedyś gleba nie była nawożona, dlatego też wszelkie zboża mogły swobodnie pobierać z niej mikro- i makroelementy. Dziś ziemia jest już tak wyjałowiona, że nie ma w niej praktycznie w ogóle cennych minerałów. Popatrzmy też na wielkość plonów. Kiedyś z danej powierzchni pola rolnik Kowalski uzbierał 1 tonę pszenicy. Dziś z tego samego pola zbiera np. 4 tony pszenicy. Czy to normalne?

    Obraz

    Dziś zboża nie są wstanie dostarczyć naszym gołębiom niezbędnej dawki minerałów i witamin. Dlatego w celu zrekompensowania ich braku, trzeba podawać specjalne preparaty. Należy jednak zwracać uwagę, aby ich skład był odpowiednio dobrany i aby minerały występowały tam w formach wysoko przyswajalnych dla organizmu ? formy chelatowe, w przeciwnym razie podawanie takiego produktu praktycznie nie ma sensu.

    Dlatego też poziom minerałów w karmach bardzo często nie odpowiada w pełni zapotrzebowaniu ptaków. W związku z tym bilansując dawkę żywieniową należy koniecznie, zastosować w żywieniu kompleksowe mieszanki mineralno-witaminowe, dostosowane do wieku i stanu fizjologicznego zwierząt (młode, gołębi lotowe, rozpłodowe). Inaczej nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć poziomu potrzeb gołębi na składniki mineralne.

    Kompleksowe dodatki mineralno-witaminowe dają szansę zapewnienia pokrycia potrzeb pokarmowych ptaków na makro i mikroelementy, ponieważ każdy z pierwiastków spełnia w organizmie inną funkcję życiową, wpływając na zdrowotność gołębi, ich rozród oraz wyniki lotowe. Poniższa tabela ilustruje najważniejsze funkcje poszczególnych składników oraz objawy ich niedoboru.

    Minerały ? gwarancja zdrowia i kondycji

    Składniki mineralne neutralizują kwasy. Są one gwarantem zdrowia i kondycji gołębi, które są w dobrej formie tak długo, jak długo pełne są ,,magazyny? składników mineralnych, mieszczące się w ich organizmie. Liczne nieorganiczne i organiczne kwasy oraz toksyny zmuszają nieustannie przemianę materii do zużywania składników mineralnych w celu neutralizacji kwasów i toksyn. Aby magazyny składników mineralnych pozostały możliwie długo nienaruszone, najważniejszą kwestią jest utrzymywanie nadwyżki składników mineralnych, które pozyskujemy z codziennego pożywienia.

    Dla przemiany materii składniki mineralne i pierwiastki śladowe są przynajmniej tak samo ważne jak witaminy. Przy równie niskim nakładzie substancji w żadnym innym dziale żywienia nie można osiągnąć tak pozytywnych rezultatów w zakresie poprawy kondycji i zdrowia, jak przy użyciu składników mineralnych i mikroelementów.

    Ma to związek z tym, iż substancje te dzięki swoim właściwościom stymulują bezpośredni o procesy przemiany materii jako koenzymy.

    Mikroelementy takie jak miedź, cynk, żelazo, mangan, selen, magnez powodują aktywację enzymów, które bez istnienia wyżej wymienionych pierwiastków śladowych pozostałyby nieaktywne. Inaczej mówiąc, gołąb bardzo szybko traci witalność jeśli brakuje mu ważnych składników mineralnych.

    Mikroelementy uchodzą za dobrych ekspertów do odtruwania i oczyszczania organizmu. Np. cynk odgrywa znakomitą rolę podczas odprowadzania kwasów i toksyn przez nerki. Jest uważany zarówno za szczególnie ważny pierwiastek odtruwający, jak i za prawdziwego antagonistę (przeciwnika) rtęci i innych ciężkich metali jak np. ołowiu.

    Tak samo ważną funkcję oczyszczania przypisuje się selenowi, miedzi oraz żelazu. Pamiętajmy, że należy zaopatrywać nerki w minerały przez całe życie ptaków w celu oczyszczania organizmu z kwasów i toksyn.

    Często mieszanki mineralne są źle zbilansowane. Wówczas nie dość, że organizm w ogóle nie przyswoi sobie minerałów, to jeszcze będzie tracił energię na ich strawienie i wydalenie.

    Obecnie przez wielu naukowców polecane są produkty, które w swoim składzie zawiera wysoko przyswajalne formy wszystkich potrzebnych minerałów.

    Niedawno powstał produkt, który za niską cenę oferuje bardzo dobrze zbilansowane połączenie minerałów i witamin. Są to formy wysoko przyswajalne ? takie, o które nam chodzi. Produkt ten nazywa się ?MineralVit?.

    [...]

    Cały artykuł tylko w 1/2015 numerze miesięcznika ?Złoty Gołąb?

Wróć do przeglądania wszystkich newsów

>