Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Aktualności

Aktualności

Ocena oka drogą do sukcesu

W chwili obecnej jest wielu hodowców, którzy przy ocenie gołębi kierują się różnymi teoriami. Wolfgang Große-Ophoff jest jednym z kilku hodowców, który swoje wyniki ? jak sam twierdzi, zawdzięcza teorii oka.

Zwiedził On wiele gołębników i krajów, aby wymieniać swoje doświadczenia z innymi hodowcami o podobnych poglądach. Wolfgang jest pewny, że aby osiągać sukcesy w naszym sporcie trzeba kierować się teorią oka, która wielu hodowców zaprowadziła na podium.

[...]


Czy prawidłowo hodujemy?

Pytanie, które zadajemy sobie nieustannie. Co roku hodujemy mnóstwo gołębi, by na nowo skompletować lub uzupełnić naszą starą drużynę. Jeśli spojrzymy na proporcję między ilością corocznie sprzedanych obrączek, a późniejszymi wynikami osiąganymi przez te zaobrączkowane gołębie, to szybko zrozumiemy, że nasz sposób hodowli nie jest prawidłowy. Każdy hodowca jest w stanie wyhodować bardzo niewiele czołowych gołębi.

[...]

Kilka uwag na temat metody

Wolfgang Große-Ophoff w czasie naszej wizyty wyjaśnił nam kilka pojęć pozwalających interpretować znaki w oku. Istnieje wiele odmian gołębiego oka. Faktem jest, że oko gołębia wyhodowanego w linii jest jedyne w swoim rodzaju. Ważne, by w tej hodowli krewniaczej nie posunąć się zbyt daleko, ponieważ spłaszczenie tęczówki może ograniczyć zdolność rozrodczą. W czasie oceny oka należy uwzględnić pięć elementów:

  • tęczówkę
  • źrenicę
  • linie szybkości
  • pierścień wartościowy
  • linie dystansu

Miejsce centralne w teorii oka zajmuje tęczówka, przy czym ocena nieregularnej czy złamanej tęczówki nie jest łatwa. Optymalna tęczówka jest wypukła z jednej strony i spłaszczona z drugiej. Jeśli skojarzy się samca o słabej tęczówce z samiczką o silnej tęczówce, to prawdopodobnie 50% potomstwa będzie dobre. Ważne, by kojarzyć ze sobą tylko gołębie o dobrych oczach, bo tylko wtedy można osiągnąć dobre rezultaty. Przy 95% ocen 90% cech widać w tęczówce. Kolor oczu nie ma znaczenia. Takie barwy jak żółć, zieleń, fiolet, itd. nie mają wartości. Ocena bazuje na fizycznych warunkach tęczówki.

[...]


Co to jest pierścień wartościowy?

?Pierścień wartościowy można zaobserwować najczęściej na obrzeżu tęczówki. Ten krąg zawiera ważne dla oceny linie szybkości i dystansu. Im lepiej są one widoczne, tym korzystniej przedstawia się określona zdolność gołębia. Gołębie o niezbyt wyraźnym kręgu korelacyjnym należy kojarzyć z gołębiami o wyraźnym i dobrze wykształconym kręgu korelacyjnym. Celem hodowcy powinno być wyhodowanie kręgu korelacyjnego. Moim zdaniem, zresztą tak wynika z mojego doświadczenia, gołębie o dużym pierścieniu wartościowym są najlepszymi wdowcami.?

Na co zwracać uwagę w źrenicy?

?Źrenica powinna być ....

Cały artykuł w 4. numerze 2015 miesięcznika ?Złoty Gołąb?.



Wróć do przeglądania wszystkich newsów

>