Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Hodowcy

Hodowcy

Wicemistrz okręgu Śląsk Wschód w kat. B - Dominik Dorynek

Dominik Dorynek z Filipowic to młody pasjonat gołębi. W 2018 roku został II wicemistrzem oddziału i wicemistrzem GMP oddziału oraz IV przodownikiem GMP w lotach gołębi młodych.

W 2019 roku został mistrzem w kategorii B, wicemistrzem GMP – młode, wicemistrzem - młode olimpijskie w oddziale i wicemistrzem okręgu w kategorii B. Ponadto miał 1.i 3. lotnika oddziału.

Jego zdaniem podstawą sukcesu jest umiejętność rozpoznawania, czego konkretne gołębie chcą w danym czasie. Nie powinno się trzymać i rygorystycznie przestrzegać jakiegoś sztywnego planu karmienia. Oczywiście na początku tygodnia dba o regenerację i zabezpieczenie przed chorobami. Tu akurat stosuje Platinum, Mentol-Septic, Gastrofix. Pod koniec tygodnia gołębie potrzebują energii na lot i musi im ją zapewnić w pożywieniu. Jednak i tutaj wiele zależy od przewidywanych warunków pogodowych oraz długości i spodziewanej trudności lotu. W lotach gołębi młodych przywiązuje dużą wagę do zdrowia. To przecież z młodych będzie rekrutowała się przyszła kadra dorosłych i to będą potencjalni przyszli zwycięzcy. Gołębie młode wieczorem po przylocie dostają na karmę AdenoColi-Stop z jogurtem oraz Vital-Zell i Platinum do wody. W okresie pierzenia stosuje produkty z zestawu pierzeniowego firmy Elita. Jeśli chodzi o okres lęgowy, nasz Dominik postępuję następująco:

„Cały okres przygotowania gołębi do rozpłodu zaczyna się już na początku stycznia, kiedy gołębie całkowicie się wypierza. Jest to tak zwany okres wyciszenia. Wówczas przeprowadzam ewentualne kuracje oraz szczepienia. Do wody daję bardzo często Platinum wraz z Probo-Mios oraz Sedochol. Na karmę podaję Vital-Zell z Gastrofixem (dodaję jeszcze maślankę) i tak praktycznie jest do samego parowania i włącznie. Przechodzę wtedy na karmienie z jęczmieniem w stosunku 60% karma, 40% jęczmień lub ryż paddy. Dzięki temu gołębie, które mają dużą wagę po okresie pierzenia, mogą obniżyć masę ciała, co działa korzystnie na okres lęgów - samice niosą równo jajka oraz jest mniej przypadków rozwalonych jaj.

10 dni przed łączeniem gołębi w pary stopniowo zmieniam karmę na mocniejszą. Również suplementacja wzrasta. Zaczynam podawać Amino-Witax oraz Mineral-Vit. Gołębie łączę w pary około 20-go lutego. Kiedy przychodzi czas lęgowy, gołębie dostają przez pierwsze dni (około 5 dni pod rząd) Bioelektrolix. Dochodzi również raz a tygodniu Dynamix. Reszta suplementów ta sama jak przed i w czasie parowania. Przez cały rok bez przerwy stosuję Gastrofix, Vital-Zell i Platinum”.

Wróć do przeglądania wszystkich hodowców

>