Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Hodowcy

Hodowcy

Obraz
Janusz Wiatrowski

Moja przygoda z gołębiami rozpoczęła się początkiem lat 70-tych w domu rodzinnym. Mój wujek hodował gołębie pocztowe, nie był zrzeszonym hodowcą, ale w wolnych chwilach wywoził gołębie motorem na krótkie odległości i to mnie zainteresowało, gdyż gołębie przylatywały prędzej niż on wracał motorem.

Wtorek, 23 - Kwiecień 2019r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Joachim Hontscha z Opola

Joachim Hontscha jest wielkim miłośnikiem naszego sportu. Jednak życie sprawiło, że mieszka i zarabia w niemczech, a gołębnik wraz z gołębnikami znajduje się w Polsce. Pomimo takiej sytuacij potrafi czerpać radość z naszej pasij garściami.

Wtorek, 23 - Kwiecień 2019r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Rodzina Seidel z Niemiec

Rodzina Seidel mieszka w malowniczym miasteczku Markneukirchen liczącym około 6800 mieszkańców, leżącym w najdalszym południowo-zachodnim zakątku Saksonii w Niemczech, prawie na granicy z Bawarią i Czechami. Miasteczko to znane jest w świecie z produkcji instrumentów muzycznych. W samym mieście i w jego najbliższym otoczeniu znajduje się 100 zakładów kultywujących tradycje dawnych rzemieślników wytwarzających instrumenty muzyczne.

Poniedziałek, 25 - Luty 2019r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Wim Muller – specjalista lotów maratońskich

Wim Muller pochodzi z Wilhelminadorp gdzie krajobraz jest niezwykle malowniczy. Od kilkudziesięciu lat zdobywa świetne wyniki na skalę międzynarodową. Od 1989 do 2004 roku był w spółce z Hansem Eijerkampem. Obecnie lotuje wraz z żoną Riną i synami. Drużyna „Wim Muller i synowie” specjalizuje się w lotach maratońskich z 900 km i więcej. Wim stworzył swoją rasę gołębi długodystansowych za pomocą wieloletniego kojarzenia w pokrewieństwie. O tym jaka jest historia tej hodowli i jak jest prowadzona napiszę poniżej.

Środa, 23 - Styczeń 2019r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Marek Chludziński - II Wicemistrz Polski w kategorii C

Marek to hodowca z mocnym charakterem, tak zwany dominant. Jeżeli ktoś coś robi i uważa to za niemożliwe to Marek jest przykładem tego, że wszystko jest możliwe tylko trzeba bardzo chcieć i wierzyć w to co się robi. Jest hodowcą, który chciałby szybko dominować w naszej dyscyplinie i jak na razie całkiem dobrze mu to wychodzi. Nie interesuje go mistrzostwo sekcji czy oddziału.

Poniedziałek, 19 - Listopad 2018r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Janusz Potrzebowski i Wiesław Nogalski – duet z mistrzowskimi tytułami w 2018 roku

Gołębie pocztowe to dla większości hodowców hobby pozwalające na oderwanie się od codziennych zajęć, a także sposób na spędzenie wolnego czasu. Bardzo ładnie i przyjemnie to wygląda gdy gołębniki są w miejscu zamieszkania. Są wśród hodowców jednak także i tacy, których skrzydlate pupile przebywają kilkadziesiąt kilometrów od ich domu. Takimi właśnie zapaleńcami, bo chyba w ten sposób można o nich mówić są Janusz Potrzebowski i Wiesław Nogalski z oddziału PZHGP Kozienice. Jeden z nich mieszka w Piasecznie, drugi w Warszawie, gołębniki natomiast posiadają w małej miejscowości koło Głowaczowa, z której obaj się wywodzą. Jeden z nich codziennie, drugi w weekendy jest przy gołębnikach. Prowadząc hodowlę w ten sposób osiągają sukcesy, a w tym roku wygrali w oddziale Kozienice prawie wszystko co było do wygrania. Jest zatem powód by Ich przedstawić szerszemu gronu hodowców.

Poniedziałek, 19 - Listopad 2018r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Bogumił Kosiorek - Mistrz Okręgu Płock w kat. "C"

Październik - jest już po lotach gołębi dorosłych, a także młodych. W trakcie podsumowań są wyniki na różnych szczeblach, niektóre okręgi już opublikowały swoje wyniki. Na czołowych miejscach jest wiele nazwisk, które się powtarzają od dłuższego czasu, są także nazwiska, których musimy się uczyć, ale tak jest po każdym sezonie lotowym. Mistrzem Okręgu Płock w kategorii „C” został Kolega Bogumił Kosiorek z oddziału Kutno. Doprowadził w ostatnim okresie swoje stado gołębi do poziomu pozwalającego na osiąganie sukcesów nie tylko w oddziale, ale i okręgu czy regionie. Czemu zawdzięcza tegoroczne wyniki i w jaki sposób prowadzi hodowlę?

Poniedziałek, 19 - Listopad 2018r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Piotr i Tomasz Czarnota z oddziału Wałbrzych

Ojciec Piotr i syn Tomasz tworzą zgrany duet lotowania gołębiami młodymi jak i dorosłymi. Myślę, że Piotr jest dumny z syna Tomka, którego gołębie pocztowe zafascynowały bez granic. Jak inaczej można ująć pasję Tomka, który aby pogłębić wiedzę o tajnikach naszego sportu postanowił odwiedzić i brać lekcje od najlepszych hodowców zza granicy i z Polski. Wydaje mi się, że Tomek to hodowca, którego nasz sport zupełnie pochłonął. Jest mi niezmiernie przyjemnie, że mogłem odwiedzić i poznać osobiście takiego fanatyka gołębi. Ojciec Piotr i syn Tomek nawzajem się motywują. Tomasz jako młoda krew wprowadził wiele innowacji w hodowlę ojca. Postawił przed sobą cel poprawy poziomu lotowania i robił wszystko, aby go osiągnąć. Tomasz chce mieć taką hodowlę w Polsce jaką mają jego zagraniczni idole. Duże wrażenie wywarł na nim też Tadeusz Pałka, od którego wiele się nauczył.

Poniedziałek, 19 - Listopad 2018r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Mistrzowie z oddziału Stalowa Wola – Jan i Marian Szast

Hodowla gołębi pocztowych to w ostatnim okresie nie tylko duże nakłady finansowe, ale także ogrom pracy przy jej prowadzeniu. Chyba właśnie z tych powodów powstaje coraz więcej spółek hodowlanych, tworzą je obcy sobie hodowcy, jak też Ci powiązani rodzinnie. Takim tandemem jest właśnie hodowla braci Jana i Mariana Szast z oddziału Stalowa Wola. Co prawda na listach konkursowych występują obaj po własnymi nazwiskami, ale faktycznie jest to jedna hodowla, w której gołębie są dzielone na dwie drużyny. Jan z Marianem mają jeszcze brata Tadeusza, który lotuje w oddziale Kozienice. W 2017 roku Jan Szast, a właściwie jego drużyna zdobył tytuł Mistrza Okręgu Tarnobrzeg w kategorii Maraton. Drużyna Mariana zdobyła w tej samej kategorii 24 miejsce.

Poniedziałek, 10 - Wrzesień 2018r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Roman Cichy

Roman Cichy jest wielokrotnym mistrzem Oddziału Środa Śląska – Leśnica. W sezonie 2017 zdobył łącznie 10 tytułów Mistrza Oddziału w różnych kategoriach i klasyfikacjach.

Poniedziałek, 10 - Wrzesień 2018r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Hodowla Biskup z Jemielnicy

Kiedy pierwszy raz usłyszałem o hodowli Biskup pomyślałem, że jest to dobry żart. Wiedziałem, iż hodowaniem i lotowaniem gołębi zajmują się księża, ale o biskupach jeszcze nie słyszałem...

Poniedziałek, 13 - Listopad 2017r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Krzysztof Roman z oddziału PZHGP Pułtusk i Jego hodowla

Hodowla gołębi pocztowych wymaga dużego nakładu pracy nie mówiąc już o środkach finansowych, hodowca musi więc zrezygnować z wielu rzeczy, na które mogą sobie pozwolić inni. Większość z Nas jest o tyle w dobrej sytuacji, że swoje gołębie ma w miejscu zamieszkania. Są jednak i tacy, którzy muszą pokonywać spore odległości aby przebywać ze swymi pupilami. Takim właśnie hodowcą jest Kolega Krzysztof Roman z oddziału PZHGP Pułtusk, który swój gołębnik posiada w odległości około 70 kilometrów od domu. Osiąga przy tym sukcesy zarówno na szczeblu oddziału jak i okręgu czy regionu.

Piątek, 7 - Lipiec 2017r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Robby i Roger Berckmans z Belgii

Może niewielu hodowców o tym wie, ale różnica między polskim a belgijskim hodowcą, polega na tym, że hodowlę w Belgii przekazuje się z pokolenia na pokolenie, natomiast w Polsce niezwykle rzadko spotyka się wielopokoleniowe rodziny hodowców gołębi pocztowych. Rodzina Berckmans to przykład rodziny z tradycjami hodowlanymi.

Piątek, 7 - Lipiec 2017r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Hodowczynie gołębi - Dagmar Bortlová

Dwa poprzednie artykuły o wybitnych kobietach wśród hodowców gołębi pocztowych w Holandii zainspirowały mnie, aby rozejrzeć się również w naszym kraju ? w Czechach. Kiedy przeglądamy niemiecką gazetę ?Die Brieftaube? lub inne, na przykład belgijskie, wszędzie spoglądają na nas zadowoleni zwycięzcy z małżonkami lub całymi rodzinami wspierającymi zwycięskiego hodowcę.

Poniedziałek, 14 - Listopad 2016r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Andrzej Paprota - Mistrz kat. A, B, C, M oddziału Orzesze 2014

Niedawno wybraliśmy się do hodowcy z Łazisk Górnych. Pan Andrzej jest bardzo szczerym i prostolinijnym człowiekiem. Widać, że kiedy odpowiada na pytania nie zastanawia się co może powiedzieć "konkurencji" a co zachować dla siebie. Prawdę mówiąc sam kieruje się prostymi zasadami, nie kombinuje i nie przesadza z lekami, więc nie ma co ukrywać. Z takimi ludźmi zawsze najlepiej się rozmawia.

Poniedziałek, 16 - Maj 2016r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Günter Prange- profesjonalista w każdym calu

Günter Prange z Meppen to taki człowiek, któremu na widok gołębi zaczynają błyszczeć oczy z zachwytu, który kocha swoje gołębie bezwarunkowo, który żyje dla swoich gołębi i darzy je ogromnym szacunkiem. I właściwie tu ten artykuł mógłby się skończyć, ponieważ tak naprawdę wyjawiliśmy już największą tajemnicę jego sukcesu.

Poniedziałek, 16 - Maj 2016r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Mistrz Polski i 4. Przodownik Polski ? Arkadiusz Toma

Mistrzem Polski w kategorii ?C? w roku 2015 został Kolega Arkadiusz Toma z oddziału PZHGP Piotrków Trybunalski. Mistrzostwo Polski nie było jedynym sukcesem tego hodowcy, albowiem zdobył także tytuł 4. Przodownika Polski w GMP. Osiągnięcie przez hodowcę w jednym roku takich sukcesów nie może być dziełem przypadku zwłaszcza, że już w poprzednich latach wyniki były na poziomie lepszym niż dobre. Warto więc było przejechać te 200 kilometrów, aby Go poznać. Rozmowa z Nim jest warta przedstawienia szerszemu gronu hodowców. Co powiedział Kolega Arek? O tym poniżej.

Poniedziałek, 4 - Kwiecień 2016r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Vítězslav Mácha ? Mistrz Świata w zapasach

Hodowca gołębi, o którym Wam opowiem to Vítězslav Mácha. Jest to czeski zapaśnik, który jest dwukrotnym medalistą olimpijskim. Vítězslav urodził się w 1948 roku, dokładnie 6-go kwietnia, zatem możemy w tym numerze złożyć mu życzenia z okazji urodzin. Sto lat Víto! Kolega Mácha walczył w zapasach w stylu klasycznym, w kategorii półśredniej (do 74 kilogramów). Brał udział w trzech igrzyskach - w 1972, 1976 i 1980 roku, na dwóch zdobył medale. Złoty medal olimpijski zdobył w Monachium w 1972 roku, cztery lata później zdobył srebrny medal w Montrealu. Swoje pierwsze Mistrzostwo Świata zdobył w Katowicach w1974 roku, potem po raz drugi został Mistrzem Świata w Gottenburgu (Szwecja) w 1977 roku. Nie raz stawał też na podium mistrzostw Europy ? zdobył złoto w 1977, srebro w 1973 i 1974, brąz w 1972 i 1975 roku. Ważnym osiągnięciem jest również zdobycie nagrody za uczciwą walkę według zasad ?fair play? Pierre de Coubertina, ojca igrzysk olimpijskich. Jest to międzynarodowa nagroda za uczciwość nadawana we Francji.

Poniedziałek, 4 - Kwiecień 2016r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Mistrz Oddziału Skoczów ? Henryk Polok

Henryk Polok lotuje w oddziale Skoczów razem z prezydentem naszego związku Janem Kawalerem. W tym roku to właśnie Henryk zdobył tytuł Mistrza Oddziału Skoczów. Henryka znam od kilku lat, wiem, że to solidna firma i jak to mówią: "on nigdy nie nawala".

Poniedziałek, 21 - Wrzesień 2015r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Śp. Jos de Klak ? wspomnienie o mistrzu

Śp. Jos van Limpt znany jest na całym świecie jako Jos de Klak. Mówiono o Nim: ?najlepszy hodowca gołębi pocztowych wszechczasów?. Kupował jedynie gołębie od braci Janssen z Arendonk, ale nikomu nie udało się osiągnąć takich wspaniałych efektów, jak De Klak.

Poniedziałek, 21 - Wrzesień 2015r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
OJCIEC I SYN- DUET Z PASJĄ

Dęblin ? miasto w położone w widłach rzek Wisła i Wieprz jest dość młodym miastem, albowiem prawa miejskie otrzymał dopiero w 1954roku. W 1927 roku został siedzibą Oficerskiej Szkoły Lotniczej założonej w 1925 roku w Grudziądzu. Absolwentami tej szkoły są tacy piloci jak Skalski, Urbanowicz czy Zumbach, którzy rozsławili nasz kraj w czasie bitwy o Anglię.

Poniedziałek, 22 - Czerwiec 2015r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
GOŁĘBNIK ROZPŁODOWY - NIEZBĘDNY?

Kolega Andrzej Panasiuk jest hodowcą dość dobrze znanym zarówno we własnym oddziale jak i okręgu. Jest członkiem Oddziału PZHGP Parczew, a zarazem od czterech kadencji pełni funkcję Prezesa tegoż oddziału. Tak długi okres zarządzania oddziałem musi być więc wynikiem dużego zaufania wśród kolegów. Godna uwagi jest także prowadzona przez Niego hodowla. Od kilku lat wyniki sportowe są na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Hodowla Kolegi Andrzeja składa się wyłącznie z gołębi przeznaczonych do lotowania, a gołębi typowo rozpłodowych tutaj po prostu nie ma. Dlaczego hodowla jest prowadzona w taki, a nie inny sposób hodowca odpowiada w ten sposób:

Wtorek, 26 - Maj 2015r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
?Marek Skrbek - 4 olimpijczyki w jednym roku!? cz. 2.

W pierwszej części artykułu ?Marek Skrbek ? 4 olimpijczyki w jednym roku? otrzymałem kilka telefonów, ponieważ nie wszyscy zrozumieli sformułowanie ?4 olimpijczyki w jednym roku?. Zatem wyjaśnię to w bardzo krótki i chyba zrozumiały dla wszystkich sposób. Reprezentację Czech na Olimpiadzie w Budapeszcie w 2015 roku reprezentowało cztery gołębie z hodowli Marka Skrbka.

Poniedziałek, 23 - Luty 2015r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Marek Skrbek ? 4 olimpijczyki w jednym roku!

Bohater naszego artykułu Marek Skrbek z Czech urodził się w 1975 roku. Jego praca to handel drzewem a hobby to gołębie pocztowe. Miłość do gołębi pocztowych odziedziczył po swoim ojcu Zdenku Skrbkowi, który również jest hodowcą gołębi pocztowych i lotuje w oddziale Opawa.

Piątek, 20 - Luty 2015r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
POLACY ZA ATLANTYKIEM. JULIAN MITORAJ LONDON, ONTARIO.

Kilka lat temu w trakcie sezonu lotowego moja córka Ala poinformowała mnie, że dzwonił pan Julian z Kanady i chciał ze mną rozmawiać. A jak to zwykle bywa w okresie letnim w ciągu dnia wchodzę do domu rzadko i późnym wieczorem. Po kilku nieudanych próbach w końcu mogliśmy porozmawiać. W związku z tym, że jest duża różnica czasu między Polską a Kanadą nasze rozmowy odbywały się zwykle o godzinie 22. Julian sprawiał wrażenie bardzo sympatycznego człowieka, przez to nasze rozmowy były bardzo ciekawe i zwykle odbywały się kilka razy w tygodniu. Wrażliwy patriota, Polak z krwi i kości, który mieszka 50 lat poza ojczystym krajem. Po tych kilku latach znajomości poprosiłem go, by opowiedział jak to się stało, że mieszka w Kanadzie i lotuje tam swoje gołębie. Jego pasja do gołębi trwa od najmłodszych lat . Jeszcze gdy mieszkał w Polsce, w Bystrzycy, w jego gołębniku mieszkały gołębie pocztowe jak i ozdobne.

Piątek, 20 - Luty 2015r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Mistrz regionu I Łódź 2014 w kat. ?Młode? - Robert Berestowski

Robert Berestowski to hodowca, który swe wyniki zdobył ciężką i perfekcyjnie zorganizowaną pracą. Jest to człowiek, od którego możemy się uczyć, jak prawidłowo zorganizować sobie dzień, aby ze wszystkim zdążyć na czas. Zawód Roberta wymaga od niego częstych wyjazdów i podróży po całym kraju. A jednak pokazał, że jeśli się bardzo czegoś chce, to można to osiągnąć. W pracy jaką wykonuje ciągle udowadnia, że jest jednym z najlepszych w swojej branży. W dość krótkim czasie udowodnił to samo w naszym sporcie. Tutaj nie małą rolę odegrała jego żona Agnieszka i syn Jakub. To oni pomagają mu w prowadzeniu hodowli i motywują go do dalszej pracy, zarówno z gołębiami jak i z amadynami, których jest wielkim miłośnikiem. Myślę, że należy on do tych szczęściarzy, którzy spotkali żonę, która pasjonuje się gołębiami, wspiera i zachęca do zdobywania coraz to wyższych tytułów.

Poniedziałek, 19 - Styczeń 2015r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Marcus Schumacher ? IV m-ce w Niemczech

Marcusa Schumachera znam już od dobrych kilkunastu lat i od dawna już wiedziałem, że jest on profesjonalistą w hodowli gołębi. U kogokolwiek prowadził gołębnik, zaraz pojawiały się mistrzowskie tytuły. Jego największym sukcesem było zdobycie 4-go miejsca w Niemczech, bez jednego lotu! Jednak w życiu prywatnym chyba, nie układało mu się tak jakby sobie tego życzył. Dlatego też, często zmieniał adres zamieszkania i prowadził różne hodowle. Do tych hodowli zaliczają się również hodowle chińskie, którymi przez jakiś czas się opiekował. Z tego względu, z pewnością ma duże doświadczenie w prowadzeniu hodowli i lotowaniu na wysokim poziomie.

Poniedziałek, 8 - Grudzień 2014r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Mała ilość ? duże sukcesy

W ostatnich latach nasze hodowle stały się bardziej liczne. Mało jest takich, w których stan liczebny nie przekracza 100 sztuk gołębi. Także spisy przedlotowe zawierają ilości znacznie przekraczające wymagane do współzawodnictwa o GMP 50 sztuk.

Czwartek, 13 - Listopad 2014r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
"Moja pasja to gołębie" ? Marek Nagiewicz

Bohaterami artykułów poświęconych hodowli gołębi pocztowych są w większości hodowcy, których wyniki sportowe zasługują na szersze przedstawienie. Jest to zrozumiałe i nie należy się temu dziwić. Wszyscy bowiem chcemy takich hodowców poznać, zaznajomić się z metodami prowadzenia przez Nich hodowli.

Piątek, 8 - Sierpień 2014r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Stanisław i Piotr Wróbel z Mikołowa

O hodowcach o nazwisku Wróbel dużo mówi się wśród hodowców, szczególnie w okręgu Katowice. Żeby dokładniej im się przyjrzeć postanowiliśmy ich odwiedzić osobiście. Podczas rozmowy z Piotrem dowiedzieliśmy się, że to on w ostatnim czasie jest bardziej zaangażowany w hodowlę.

Piątek, 8 - Sierpień 2014r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Jak się lotuje za oceanem?

Otóż, ten artykuł będzie nietypowy, gdyż pokażę Wam lotowanie na całkiem innych zasadach i w nietypowym miejscu ? za oceanem Atlantyckim. Hodowca, który lotuje w USA, a pochodzi z Polski to Jurek Żak. I to on będzie bohaterem mojego artykułu.

Czwartek, 24 - Kwiecień 2014r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Trzej muszkieterowie z Grudziądza

Podczas moich wieloletnich wędrówek po świecie, nie spotkałem się jeszcze z tym, aby trzech braci fascynowało się hodowaniem i lotowaniem gołębi pocztowych. Jest to przypadek bardzo rzadki i dlatego godny przedstawienia.

Czwartek, 24 - Kwiecień 2014r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Darek Glinka ? hodowca z Drwalewa

W strukturach PZHGP istnieją oddziały zrzeszające zarówno dużą liczbę hodowców jak i takie, których stan liczbowy jest bardzo niski. Z wypowiedzi niektórych hodowców wynika, że te małe nie mają racji bytu, a lotując w nich nie ma szansy na zdobycie dobrych wyników na szczeblu okręgu lub wyżej.

Wtorek, 12 - Listopad 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Wyniki, a położenie gołębnika - Zbigniew Batorski

W wielu publikacjach przewija się temat wpływu położenia gołębnika na wyniki lotowe. W części z nich udowadnia się przewagę gołębników o najdłuższych pomiarach, w innych zdanie autorów jest zgoła odmienne. Także wśród hodowców panują na ten temat różne opinie. Kto zatem w tym przypadku ma rację? Może chociaż w części odpowiedź dać poniższy tekst, w którym przedstawiona jest sylwetka czołowego hodowcy oddziału PZHGP Turobin w okręgu lubelskim, kolegi Zbigniewa Batorskiego. Kolega Batorski mieszka w miejscowości Radecznica. Wieś Radecznica jest bardzo ciekawą miejscowością, a z racji częstych pielgrzymek wiernych jest zwana Częstochową Lubelszczyzny. To tutaj na wzgórzu nazywanym Łysą Górą gdzie obecnie mieści się kościół i klasztor ojców bernardynów. W 1664 roku mieszkańcowi wioski objawił się tu św. Antoni z Padwy.

Niedziela, 22 - Wrzesień 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Skromność i doświadczenie - Marian Krupa

W oddalonym o około 50 kilometrów od Lublina Kraśniku swą siedzibę ma oddział PZHGP 0374 Kraśnik. W jego strukturach działają 3 sekcje, tj. Kraśnik, Kraśnik Fabryczny, Gościeradów i Zakrzówek. W tym miejscu powiem, że Kraśnik jest miastem, które w swej kilkusetletniej historii miało kilku właścicieli. W okresie wojny było także miejscem zagłady około 8 tysięcy osób, które zginęły w znajdującym się tam obozie koncentracyjnym.

Sobota, 3 - Sierpień 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Cyriel, Norbert, Filip i Nicolas Norman ? cz. 2.

Jest kilka w nazwisk w naszym sporcie, które stają się powoli legendą. Bez w wątpienia nazwisko Norman związało się na wieki z wielkimi osiągnięciami belgijskich hodowców w lotach dalekich. Konkurencja jest tam bardzo silna i wyrównana. Nagrody bardzo wysokie i ogromny prestiż, a chętnych do zdobycia sukcesu jest wielu. Gołębie są specjalnie przygotowywane na określane loty, tak więc wygranie lotu narodowego jest nie małą sztuką ? a to udało się już rodzinie Normanów wiele razy. Świadczy to o tym, że to nie szczęście czy przypadek, tylko wieloletnia ciężka i rzetelna praca z wybitnymi gołębiami.

Czwartek, 4 - Lipiec 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Cyriel, Norbert, Filip i Nicolas Norman ? cz. 1.

Mam szczególną przyjemność zaprezentować wam hodowlę Norman. W tej rodzinie, hodowla gołębi pocztowych trwa już od 110 lat. Są to więc cztery pokolenia rodziny Norman, które całkowicie poświęciły się gołębiom. Przyznacie, że to bardzo długi czas, dlatego artykuł ten również będzie spory Postaram się jak najdokładniej przedstawić tę hodowlę, z tak bogatą tradycją i historią.

Czwartek, 20 - Czerwiec 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Sukcesy sportowe i wystawowe. Czy to możliwe?

W rozmowach z wieloma hodowcami przewijał się temat ich zaangażowania w posezonowe wystawy gołębi na różnych szczeblach. Bardzo często bowiem wyniki sportowe nie przekładają się na osiągnięcia wystawowe. Pewna grupa hodowców nie jest zainteresowana wystawianiem swoich pupili na wystawie. Niektórzy twierdzą natomiast, że nie posiadają gołąbków, które oprócz wyników sportowych posiadają cechy pożądane w ocenianym na wystawach standardzie. Odwiedziłem zatem hodowcę, którego gołębie obok wybitnych wyników sportowych, są dobrze oceniane na wystawach. W ostatnim sezonie, tj. w roku 2012 w reprezentacji okręgu Warszawa na wystawę ogólnopolską znalazło się 12 jego gołąbków. Tym hodowcą jest kolega Sylwester Piekut z oddziału PZHGP 03- Łochów.

Poniedziałek, 10 - Czerwiec 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Danny Van Dyck

Danny Van Dyck w bardzo krótkim czasie zdobył prestiżowe miejsce w narodowej elicie. Nagle, jakby z niczego, narodziła się wielka osobowość w mistrzostwach narodowych. Danny zdobył 2. mistrzostwo narodowe gołębi młodych KBDB na średnim dystansie w 2008 r., 1. mistrzostwo prowincjonalne młodych KBDB na średnim dystansie w 2009 r., 3. mistrzostwo narodowe młodych KBDB na średnim dystansie w 2009 r., 4., 5., 7. i 8. asa młodych KBDB na średnim dystansie w 2009 r., i 1. asa Belgii na średnim dystansie w Pucharze Zachodniej Europy w 2010 roku. Po takich sukcesach cała Belgia wiedziała już, z kim ma do czynienia.

Poniedziałek, 10 - Czerwiec 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Kristiaan Hennes z Rotselaar

?Nie masa lecz klasa? ? to dewiza Kristiaana Hennesa z belgijskiego Rotselaar leżącego około 35 km od Brukseli. W 1997 r. zdobył z 12 dorosłymi wdowcami i 3 rocznymi wszystko co było do zdobycia na belgijskim średnim dystansie. Został 1. Belgijskim Mistrzem średniego dystansu KBDB pokonując wiele znanych i renomowanych gołębników belgijskich. Wręczanie narodowych nagród na gali w Ostendzie było kulminacyjnym punktem w dotychczasowej karierze Kristiaana Hennesa.

Poniedziałek, 20 - Maj 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Mistrzowie Ziemi Dobrzyńskiej ? część 2

Wizyta u tego hodowcy nie była spowodowana wyłącznie wynikami lotowymi, a są one naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Ta wizyta to także pokłosie zdarzenia do jakiego doszło w hodowli w ubiegłym roku. Ten artykuł będzie także formą podziękowania dla tych, którzy okazali bezinteresowną pomoc w trudnym dla hodowcy i jego hodowli czasie. O swojej hodowli Kolega Wojtek Cieplak mówi w ten sposób: ?Gołębie w moim życiu towarzyszą od najmłodszych lat...?

Wtorek, 14 - Maj 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Marek Jarmakiewicz ? ?Porzucił, wrócił i wygrał?

Hodowca, którego hodowlę chcę przedstawić w tym artykule, na pewien czas zrezygnował z hodowli gołębi pocztowych. Jednak przez ten czas czuł, że czegoś mu brakuje. Był szczęśliwy, miał rodzinę i pieniądze, ale to nie było jeszcze ?to?. W końcu zrozumiał, że brakuje mu właśnie gołębi. Z czasem, po długich wieczorach spędzonych nad rozmyślaniem czy wrócić do PZHGP, zdecydował się ? zaczął hodowlę od początku. Jak się okazało, dzięki pomocy kolegów, szybko na nowo odbudował stado i zaczął osiągać sukcesy. Jak na tak krótki okres czasu, jego wyniki mogą wprawić niejednego hodowcę w zdumienie. On sam twierdzi, że jest teraz naprawdę szczęśliwy.

Czwartek, 9 - Maj 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Wygrał narodowy lot Montelimar 2012 - Jos Joosen

Jos Joosen jest zapewne jednym z najlepszych hodowców Belgii na długim dystansie. On zawładnął belgijskim podium kilka dobrych lat temu. W 2010 roku zdobył prestiżowy Puchar Europy. Niewielu hodowców z Holandii i Belgii może pochwalić się takimi samymi lub podobnymi wynikami jak Jos Joosen na dystansie większym niż 800 km.

Wtorek, 7 - Maj 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Powrót Rika Cools?a

Rik Cools jest człowiekiem, który uparcie dąży do celu, a dodatkowo ma obszerną wiedzę i talent do hodowli gołębi. Od wielu lat wytrwale pracuje na swój sukces. Ma on nieco utrudnione zadanie, bo urodził się i lotuje w Belgi, w kraju w którym tylko ci naprawdę najlepsi mogą wygrywać.

Sobota, 27 - Kwiecień 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Mistrzowie Ziemi Dobrzyńskiej - część I

Rypin. Około 17-tysięczne miasteczko we wschodniej części województwa kujawsko- pomorskiego. Położone nad rzeką Rypienicą, dopływem Drwęcy, na historycznej Ziemi Dobrzyńskiej. Jedno z najstarszych miast w Polsce, którego wzmianki sięgają 1065 roku. W XI wieku stolica tzw. kasztelanii. W XIV wieku Rypin otrzymuje prawa miejskie.

Sobota, 20 - Kwiecień 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Waldemar Piszczała

Kolegi Waldemara Piszczały raczej nie muszę przedstawiać kolegom hodowcom ponieważ na markę swojego nazwiska zapracował sobie sukcesami jakimi ostatnimi laty osiągnął w naszym sporcie. Kolegę Waldka można nazwać hodowcom spełnionym. W swojej przygodzie z gołębiami udało mu się osiągnąć to, czego pragnie każdy hodowca - dwukrotny tytuł Mistrza Polski w GMP, a Jego gołębie godnie reprezentowały Polskę na olimpiadzie w Poznaniu i Nitrze. Jeden z Jego gołębi młodych przyczynił się do zdobycia tytułu Drużynowego Mistrzostwa Świata Gołębi Młodych w Słowacji. Na co dzień kolega Waldemar jest właścicielem zakładu stolarskiego specjalizującego się w produkcji wysokiej klasy mebli kuchennych, a prywatnie wraz z żoną Anetą wychowuje córki Julię i Annę oraz syna Bartka, który na razie nie przejawia zainteresowania hobby taty, a cała jego uwaga skupiona obecnie jest na piłce nożnej.

Niedziela, 14 - Kwiecień 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Adam Piwowarczyk ? hodowca z pomysłem na życie

Adam Piwowarczyk jest członkiem sekcji Myszków, oddział Myszków, okręg Śląsk ? Wschód oraz Wiceprezesem do spraw lotowych oddziału Myszków. O koledze Piwowarczyku słyszałem już wiele dobrych rzeczy, a właściwie same superlatywy. Widywaliśmy się już wcześniej na różnych wystawach, ale osobiście poznałem go dopiero w tym roku podczas targów ExpoSilesia w Sosnowcu, w hotelu w którym mieszkaliśmy (?MHotel?).

Niedziela, 14 - Kwiecień 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Steve Smits

O ile dobrze pamiętam, gołębiami zacząłem interesować się w wieku 10 lat. Wtedy już fascynowały mnie gołębie, loty, sukcesy i sława. Było to spowodowane tym, że kilkadziesiąt lat temu w Belgii hodowla gołębi pocztowych była tak powszechnie znanym i intersującym sportem, jakim dziś jest u nas piłka nożna czy siatkówka. Gdybym miał wymienić najpopularniejsze dziedziny sportowe w tamtych latach, to były to: kolarstwo, piłka nożna i hodowla gołębi pocztowych.

Niedziela, 14 - Kwiecień 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
John i Jan Baeck z Belgii

Podczas jednej z moich podróży do Belgii spotkałem się z Noëlem De Scheemaeckerem. Długo rozmawialiśmy i kiedyś zadałem mu pytanie, od kogo nabyłby teraz dobre gołębie, gdyby zaczynał hodowlę od początku. Wówczas bez namysłu wskazał braci Engels oraz Johna i Jana Baecków. Noël De Scheemaecker jest nie tylko dla mnie wielkim autorytetem, więc bez chwili wahania odwiedziłem tych hodowców i już od 2000 roku kupuję u nich gołębie.

Niedziela, 14 - Kwiecień 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Eddy Janssens- 2.król Unii Antwerpskiej

Eddy Janssens jest człowiekiem młodym, dynamicznym, odnoszącym sukcesy. Pochodzi z Belgii, a dokładniej z Zandhoven. Należy on do młodej generacji hodowców, którzy od 1 stycznia do 31 grudnia są w pełni zaangażowani w swoją pracę. U Janssensa przekłada się to na znakomite wyniki - już od 2009 roku jest jednym z najlepszych hodowców Antwerpii. Każdy wnikliwy obserwator wyników Janssensa może z pełnym przekonaniem stwierdzić, że Eddy nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Wtorek, 2 - Kwiecień 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Obraz
Zbigniew Oleksiak

Hodowla rodziny Oleksiaków z oddziału Myszków 053 W skład rodzinnego zespołu hodowców wchodzą: kolega Zbigniew jego żona Mariola oraz córki Roksana i Ola, a pomaga im pielęgniarz Łukasz Góral. Każdy z członków zespołu bierze czynny udział w lotach . Ta rodzinna hodowla umiejscowiona jest w Koziegłówkach gmina Koziegłowy przy trasie DK1 między Częstochową a Katowicami.

Poniedziałek, 18 - Marzec 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Joachim i Mariusz Grzesik - mistrzowie okręgu Opole Południe

Pragnę Państwu przedstawić hodowcę Joachima i jego syna Mariusza Grzesika, którzy lotują w oddziale Bierawa, okręg Opole Południe. Wiele razy spotkałem się z sytuacją, kiedy hodowcy mylą sobie Hansa Grzeschika z Joachimem Grzesikiem. Obaj są bardzo dobrymi hodowcami, lecz nie są spokrewnieni. Hans mieszka w Homburgu w Niemczech, a Joachim w Kuźni Raciborskiej w Polsce. Osobiście byłem świadkiem kilku sprzeczek dotyczących nazwiska Grzesik czy Grzeschik. Mówili o jednym, myśleli o drugi i na odwrót...

Czwartek, 24 - Styczeń 2013r.

Czytaj całość tego testu »
Danny Van Dyck

Danny Van Dyck w bardzo krótkim czasie zdobył prestiżowe miejsce w narodowej elicie. Nagle, jakby z niczego, narodziła się wielka osobowość w mistrzostwach narodowych. Danny zdobył 2. mistrzostwo narodowe gołębi młodych KBDB na średnim dystansie w 2008 r., 1. mistrzostwo prowincjonalne młodych KBDB na średnim dystansie w 2009 r., 3. mistrzostwo narodowe młodych KBDB na średnim dystansie w 2009 r., 4., 5., 7. i 8. asa młodych KBDB na średnim dystansie w 2009 r., i 1. asa Belgii na średnim dystansie w Pucharze Zachodniej Europy w 2010 roku. Po takich sukcesach cała Belgia wiedziała już, z kim ma do czynienia.

Środa, 9 - Styczeń 2013r.

Czytaj całość tego testu »
>