Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Hodowcy

Hodowcy

Karol Węglowski i Jego Olimpijczyk

Bohater mojego artykułu zajmuje się hodowlą gołębi pocztowych od najmłodszych lat. W 1971 roku wrócił z wojska i wstąpił do PZHGP. Były to czasy, kiedy zakup dobrych gołębi był utrudniony.

Zamknięte granice (wizy, paszporty) powodowały, że ci którzy poprzez kontakty rodzinne, czy też przez pracę na zachodzie byli lepsi o krok.

Opowiada Karol:

Przez wiele lat hodowli starałem się wypracować swój typ dobrego gołębia. Przez moje ręce przewinęło się wiele ptaków, ale zawsze dobry gołąb miał to coś w sobie. Dlatego też twierdzę, że dobry lotnik zawsze będzie posiadał dobre skrzydło, dobre mięśnie i ciekawe oko. Te określenia są zbyt ogólnikowe, żeby młody hodowca coś z tego zrozumiał, ale postaram się prostym językiem wytłumaczyć jak ja to widzę.

[...]

Czy dobierasz pary pod względem jakości oczu?

Przywiązuję dużą wagę do jakości oka u gołębi. Lubię, jak źrenica oka jest ?porozrywana?, a tęczówka ma kolor czerwono - złoty. Wskazane są plamy na tęczówce, szczególnie u gołębi rozpłodowych. ?Przestrzenna? i gęsta tęczówka daje dodatkową wyrazistość oka. Oko powinno być szkliste, a tak zwany pierścień zewnętrzny w kolorze szaro - czarnym. Dobieram partnerów tak, żeby każdy z nich miał inne oczy. Chciałbym jeszcze dodać, że lubię, jak gołąb ma ogon w tak zwane ?pióro?, a kuper ma dobrze kryty piórami i pod lekkim naciskiem palców czuje się jego moc. Mam też przekonanie, że gołąb z ogonem ?oderwanym? ma problem z szybkim lotem pod wiatr. Poza tymi cechami uważam, że lotnik powinien w ręce wydawać się lżejszy niż mówi o nim jego objętość.

[...]

Jak duże stado liczy Twoja hodowla?

Moje stado to w roku 2013: 27 lotników i 25 samic latających. W sezonie 2014 po lotach zostawiłem na zimę 9 samców i 10 samic. Reszta to będą roczniaki z młodych tegorocznych. Młodych wyprowadzam co roku 40 ? 50 sztuk. Ponieważ jestem na emeryturze, to lotnikom wychowującym młode pomagam i dodatkowo sam dokarmiam młode namoczonym bobikiem. Po sezonie usuwam młode, które mają słabą budowę, bądź się notorycznie opóźniają.

[...]

Przejdźmy do Twojego olimpijczyk PL ? 0354-11-6577

Przez wiele lat hodowli w końcu udało mi się ?wylatać? olimpijczyka. ?6577? w sezonie 2013 okazał się 3 lotnikiem Polsce w kategorii D a na Wystawie w Brnie na Słowacji w tej samej kat. zdobył 4 lokatę z coeff. 25,90. Jest to niebieski samiec, który pochodzi z krzyżówki

[...]

Autor: Bolesław Hrynysyzn.

Cały artykuł przeczytasz w wrześniowym wydaniu miesięcznika ?Złoty Gołąb?(9/2014).

Wróć do przeglądania wszystkich hodowców

>