Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Hodowcy

Hodowcy

"Moja pasja to gołębie" ? Marek Nagiewicz

Bohaterami artykułów poświęconych hodowli gołębi pocztowych są w większości hodowcy, których wyniki sportowe zasługują na szersze przedstawienie. Jest to zrozumiałe i nie należy się temu dziwić. Wszyscy bowiem chcemy takich hodowców poznać, zaznajomić się z metodami prowadzenia przez Nich hodowli.

Nie możemy jednakże zapominać o takich hodowcach, a są Oni w naszych szeregach obecni, których wyniki nie są może zbyt imponujące, ale potrafią przez bardzo długi okres czasu utrzymywać się w czołówce, nie zapominając przy tym o innych walorach naszego hobby jakim jest współzawodnictwo lotowe. Mówiąc tutaj ?inne walory? mam na myśli pasję do hodowli gołębi, koleżeństwo wśród hodowców itp. Takim hodowcą jest będący członkiem oddziału PZHGP Płock, a mieszkający w Wyszogrodzie Kolega Marek Nagiewicz. Jego koleje losu związane z przynależnością do PZHGP są dość powikłane. Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze należy do czołówki hodowców. Na pytania związane z początkiem hodowli i o jej prowadzeniu odpowie poniżej sam hodowca.

[...]

Skąd Pan nabywał gołębie?

W chwili obecnej większość mojego gołębnika tworzą potomkowie gołąbków sprowadzonych na początku mojej przynależności do PZHGP. Kiedyś pracując w dawnej NRD nawiązałem kontakt z hodowcą gołąbków. Przywiozłem od niego do kraju 15 sztuk młodych. Ich pochodzenia nie znam. Faktem jest, że krew tych gołębi jest nadal obecna u moich gołąbków. Moje najlepsze lotniki pośrednio wywodzą się z tamtych gołębi. Odwiedziłem jeszcze raz tego hodowcę, ale nie miał On już wówczas tamtych gołębi. W chwili obecnej nie sprowadzam gołębi. Od czasu do czasu wymieniam się z kolegami kilkoma młodymi, które u mnie nawet dobrze latają. W tym roku na aukcji firmy ELITA na elitanowak.pl kupiłem dwa gołębie, z których mam nadzieję coś uchować.

[...]

Jak Pan prowadzi swoje gołąbki?

Kiedyś, przez prawie 25 lat prowadzenia hodowli kojarzyłem gołębie praktycznie tylko w pokrewieństwie i to nawet w bardzo bliskim. Miałem w szkole profesora, który potrafił wyjaśnić mi na czym polega genetyka, a robił to na przykładzie moich gołębi. Obecnie kojarzę różnie. Podstawą prowadzenia hodowli jest dbanie o zdrowie gołębi przez cały rok, a szczególnie po lotach i zimą. W tym czasie muszą otrzymać wszystko co jest im niezbędne do prawidłowej wymiany upierzenia. Przez okres jesienno-zimowy podaję karmę komponowaną własnoręcznie. Nie unikam podawania różnego rodzaju ziół, herbatek, naparów. Podaję także pyłek kwiatowy, który łączę z jogurtem, a dopiero potem dodaję go na karmę, stosuję kit pszczeli w postaci nalewki ze spirytusu. Produkty typu gryt, czy inne minerały są w gołębniku przez cały czas.

[...]

Czy przed wiosennym łączeniem w pary gołębie przechodzą kuracje?

Tak. W tym czasie przechodzą kuracje na drogi oddechowe, trychomonadozę, salmonellozę. Szczepię dwukrotnie przeciwko paramyksowirozie. Nie szczepię gołębi od ospy. Na naszym terenie nie mamy problemów z tą chorobą.

[...]

Co jest ważne w hodowli?

Myślę, że podstawą w miarę dobrego latania i utrzymywania hodowli na równym poziomie, niekoniecznie tym najwyższym jest wiedza, praca, systematyczne logiczne myślenie, zapiski, notatki. Jest naturalne, że bez dobrych i zdrowych gołębi to co wcześniej wymieniłem nie przyniesie efektów.

[...]

Podsumowanie

Kolega Marek Nagiewicz jest osobą dość znaną w środowisku hodowców. Wielu z nich uczyło się od Niego naszego hobby, a niektórzy z tych uczniów osiągają bardzo dobre wyniki, wielokrotnie lepsze od Niego. Według Marka hodowla gołębi pocztowych powinna być zabawą dla tych, którzy pasjonują się tymi ptakami, a zdobywane nagrody winny stanowić jedynie dodatek. Co smuci, wielokrotnie jest zgoła odwrotnie, a chore ambicje niektórych, pęd do tytułów i stawianie bardzo wysokich zadań dla gołąbków powodują, że ten sport staje się coraz mniej atrakcyjny i przynosi skutki w postaci pustych gołębników po lotach. Efektem ubocznym tego jest zazdrość, nienawiść między hodowcami, a w konsekwencji odchodzenie ludzi od hodowli.

Wyniki z ostatniego roku:

ODDZIAŁ: Rok 2013:

  • kat. Loty krajowe ? Mistrz oddziału
  • kat. GMP ? I ?V-ce Mistrz
  • kat. D ? II V-ce Mistrz
  • Kat. B ? I-V-ce Mistrz

Ponadto Mistrz Oddziału w latach: 1992, 1995, 1996,1997,1998,1999,2000, 2001, 2003.

Hodowca:
Marek Nagiewicz
ul. Rębowska 70, 09-450 Wyszogród

Autor: Wiesław Soszka

To tylko fragmenty artykułu. Cały przeczytasz w sierpniowym wydaniu (8/2014) miesięcznika ?Złoty Gołąb?.

Wróć do przeglądania wszystkich hodowców

>