Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Hodowcy

Hodowcy

Marcus Schumacher ? IV m-ce w Niemczech

Marcusa Schumachera znam już od dobrych kilkunastu lat i od dawna już wiedziałem, że jest on profesjonalistą w hodowli gołębi. U kogokolwiek prowadził gołębnik, zaraz pojawiały się mistrzowskie tytuły. Jego największym sukcesem było zdobycie 4-go miejsca w Niemczech, bez jednego lotu! Jednak w życiu prywatnym chyba, nie układało mu się tak jakby sobie tego życzył. Dlatego też, często zmieniał adres zamieszkania i prowadził różne hodowle. Do tych hodowli zaliczają się również hodowle chińskie, którymi przez jakiś czas się opiekował. Z tego względu, z pewnością ma duże doświadczenie w prowadzeniu hodowli i lotowaniu na wysokim poziomie.

Początki hodowli

Teraz mam 49 lat i odkąd pamiętam mieliśmy z ojcem gołębie pocztowe. Zresztą mój dziadek, wujek i właściwie wszyscy krewni hodowali gołębie. Lotowaliśmy, ale bez większego sukcesu. Po śmierci ojca w 2000 r. postanowiłem zacząć wszystko od nowa budując nowy dom oraz nowy kompleks gołębnikowy.

Obraz

Największe sukcesy

Moje aktualnie najlepsze wyniki to 4. Mistrzostwo Niemiec i 2. miejsce w niemieckim czempionacie ?Brieftaube?. Reszta wyników na zdjęciu w załączeniu.

Jak często sprowadzacie nowe gołębie?

Ustawicznie szukamy nowych gołębi. Chyba każdy hodowca ma w głowie jakiś ideał gołębia i gdy go znajdzie, nie ma innego wyjścia, jak tylko go zdobyć. To jednak nie ma nic wspólnego z jakimś kolekcjonowaniem konkretnych gołębi czy rodowodów.

[...]

Obraz
Obraz

Czy przeprowadzasz lęgi zimowe?

Ponieważ nigdy jeszcze nie prowadziłem hodowli zimowej, moje gołębie rozpłodowe kojarzę między początkiem a połową lutego, w zależności od warunków pogodowych.

W jakim wieku ostawiasz gołębie młode od rodziców?

Nie mam konkretnego terminu, a odstawiam je wtedy, gdy obserwuję pod skrzydłem przyrost masy o trzy czwarte.

[...]

Karmienie w czasie zimowym

Zimą podaję moim gołębiom Paloma Winter Perle. Ta karma zawiera dużo włókna, ale w ilościach dopasowanych do potrzeb gołębi w tym okresie. Do wody także dodaję produkty naturalne jak np. czosnek czy herbatkę.

Karmienie w rozpłodzie

W okresie lęgowy moje gołębie dostają Paloma Zucht Premium bez pszenicy ale z konopiami. Poza tym w zależności od tego, jak duże są już młode podaję mieszankę z drobnym grochem (Königsperle).

[...]

Karma i dodatki dla gołębi młodych

Stosuję taki sam system jak z gołębiami dorosłymi, ale nie podaję aż tak mocno energetycznej karmy. Po każdym locie dodaję do wody jakiś suplement diety wspierający zdrowie gołębi.

W trakcie sezonu lotowego wielu hodowców ma problem z chorobą gołębi młodych. Ja w ostatnich latach podaję doszedłem do wniosku, że najlepiej sprawdził mi się preparat ?Salmo-Coli?. Jest to preparat o podobnym składzie jak ?Trimethoprim+sulfadimidinum?, jednak dodana jest do niego jeszcze kolistyna, która w połączeniu z tym antybiotykiem skutecznie zwalcza bakterie E.Coli.

[...]

Jak często przeprowadzacie treningi?

Przy gołębniku rano i wieczorem, jeśli pozwala na to pogoda. Rzadko przeprowadzamy trening w deszczu, szczególnie wczesną wiosną, gdy jest chłodno.

Czas po sezonie lotowym?

Po sezonie lotowym pozwalamy gołębiom na złożenie jaj, wysiadywanie ich dłużej niż normalnie, a dopiero potem separujemy samiczki od samców. Wtedy zaczyna się pierzenie. pary nie wychowują żadnego młodego po sezonie lotowym.

Gdy po zakończeniu sezonu lotowego udaję się do weterynarza z moimi gołębiami, które w trakcie sezonu spędziły wiele nocy w pojeździe transportującym je na loty, ten często nie diagnozuje u nich niczego podejrzanego. Aby mieć stuprocentową pewność, musiałby zbadać wszystkie gołębie, ale to niemożliwe. Stąd w okresie pierzenia, czyli od 1 do 20 października, przeprowadzam kurację przeciw paratyfusowi przy pomocy preparatu o nazwie Trimethoprim+sulfadimidinum.

[...]

Jakie są wg Ciebie warunki odnoszenia sukcesów w naszym sporcie?

Czujność oraz krytyczne spojrzenie na swój gołębnik, poza tym zaangażowanie przez cały rok, bardzo dobre gołębie, dobre umiejętności hodowlane oraz duża dawka szczęścia.

Twoje refleksje na temat hodowli

W ciągu ostatnich piętnastu lat cały czas musiałem zaczynać na nowo z nowymi gołębiami, innymi rasami i nowym gołębnikiem. Za każdym razem w przeciągu maksimum 2,5 roku zostawałem mistrzem regionu. Byłem w Chinach. Pomagałem wielu ludziom. Ale trzeba pamiętać, że w naszym sporcie liczy się uczciwość. Jeśli jej zabraknie przy kupnie nowych gołębi, trudno o sukces. Poza tym bardzo ważny jest gołębnik, który nie musi być pałacem, bo przecież gołębiom jest to zupełnie obojętne, ale musi spełniać podstawowe funkcjonalne warunki. Ważne jest także to, by mieć po swojej stronie wsparcie jakiegoś hodowcy odnoszącego sukcesy, który zawsze wesprze dobrą radą. Oprócz tego potrzebne jest pełne zaangażowanie oraz wola dojścia na szczyt. Nie ma wątpliwości, że na tej drodze spotkają nas także porażki i niepowodzenia, jak np. drapieżniki czy katastrofalne loty, ale tym nie można się zrażać. Na samym szczycie tej piramidy stoi dobry gołąb, który poprowadzi do sukcesu.

Autor: Tadeusz Nowak

Wróć do przeglądania wszystkich hodowców

>