Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Hodowcy

Hodowcy

Raoul i Xavier Verstraete ? prawie pół wieku sukcesów

Odwiedziny u hodowców tak wysokiej klasy, zawsze sprawiają mi satysfakcję. Ich wyniki już wiele lat wprawiają w zdumienie cały świat gołębiarski.

Nie są to hodowcy ?modni? teraz, ale są to hodowcy najlepsi z najlepszych, którzy zdobywają mistrzowskie tytuły od ponad czterdziestu lat! Kiedy mieszkałem jeszcze w Niemczech, w latach 90-tych duża grupa hodowców niemieckich bardzo chwaliła sobie gołębie nabyte u Verstraete. Już wtedy wiedziałem, że jest to jedna z najlepszych hodowli w Europie. Ich gołębie sprawdzały się prawie u każdego hodowcy. Nie odwiedzałem ich przez te wiele lat, gdyż znajomi wprowadzali mnie w błąd mówiąc, że z czasem kiedy zachorował Raoul, wszystko się skończyło. Chciałbym dlatego to wyjaśnić i sprostować. Otóż odwiedziłem ich i wiem, że hodowla ta nadal zdobywa mistrzowskie tytuły. Raoul jest w bardzo dobrej kondycji psychicznej jak i fizycznej, a jego syn Xavier nadal godnie prowadzi hodowlę i jest On hodowcą bardzo utalentowanym. Myślę, że Xavier demonstrując różne sztuczki hodowlane, zadziwi jeszcze nie jednego hodowcę, który ich odwiedzi. A tych, którzy myślą, że Xavier nie ma ?smykałki? do gołębi, chciałbym zapewnić, że są w wielkim błędzie.

Prawie pół wieku hodowli gołębi

Zatem zacznę od samego początku. Nasza pasja do gołębi ciągnie się już dziesiątkami lat. Tak konkretnie, to wszystko zaczęło się 47 lat temu. Jak wiadomo przez taki okres czasu można nabyć sporo doświadczenia. Od samego początku mieliśmy zacięcie do hodowli. Już po kilku latach lotowania hodowcy z okolicy stwierdzili, że mamy niezwykłą hodowlę. Nasze gołębie zdobywały czołowe konkursy na krótkim oraz dalekim dystansie. Wygrywały i na pierwszych i na ostatnich lotach. Niedługo po takich osiągnięciach zaczęły się Nami interesować specjalistyczne czasopisma dla hodowców gołębi pocztowych. A z czasem nasze gołębie zaczęły pojawiać się w gazetach. Od 1970 roku, przez siedem lat lotowaliśmy wyłącznie na krótkim i średnim dystansie. Później postanowiliśmy lotować również na długim dystansie, a więc lotowaliśmy na: krótkim, średnim i długim.

Podstawa hodowli

Kiedy rozpoczynaliśmy hodowlę, a więc w 1968 roku, bazowaliśmy na linii ?Gouden Bola?. Gołąb ten w 1973 roku został olimpijczykiem w klasie ?Sport? . On sam i jego potomkowie ? m.in. ?Mirage?, ?Triller?, przez długi czas byli praktycznie niepokonani. ?Triller? to wnuk ?Gouden Bola? i syn ?Mirage?. Został on narodowym asem KBDB w lotach dalekodystansowych gołębi młodych i zdobył pierwszy konkurs w prowincji w locie z Bourges. Oczywiście asów w tej hodowli jest o wiele więcej. Nie sposób tu nie wymienić takich gołębi jak: ?Elvis?- najlepszy gołąb Niemiec, ?Rapido? ? najlepszy gołąb prowincji w lotach dalekich w 1982 roku oraz ?Panter?, który zdobył dwa razy pierwszy konkurs (w skali prowincji) w locie z Orleansu. Później pojawił się również ?Miljonair? i ?Bolide? - 6 x 1 konkurs, pochodził z inbredu na ?Gouden Bola?.

Sukces za sukcesem

W ciągu ostatnich kilku lat prowincjonalne i krajowe sukcesy dotyczyły dalszych lotów średniodystansowych jak i krótszych. W ciągu ostatnich lat nastąpił zwrot ku lotom dalekim. Nastąpiło to przez wprowadzenie do hodowli czterech samic rozpłodowych. Dwie z nich pochodziły od Chrisa Hebberechta z Evergem, a dwie od Cesa de Graff z Arnemuiden z Holandii.

Od Chrisa Hebberechta były to: "Blauwe Kathy" i "Geschelpte Kathy 502/01 ? 1. as w lotach dalekodystansowych w 2001 roku. Ona to w połączeniu z ?Cadillac? jest matką obecnego super rozpłodowca 03-4343129 ?Topstar?.

Gołębie młode

Można powiedzieć, że cały system lotowania jest mniej lub bardziej oparty na wdowieństwie - choć Xavier odkrył, że młode z gniazda mogą również zdobywać pierwsze konkursy.

Młode z pierwszego i drugiego lęgu ? około 120 młodych od najlepszych gołębi rozpłodowych, są wystawiane na próby... i nie ma tu żadnego oszczędzania. Raoul całe życia grał ?twardo? gołębiami, a zarazem ostro selekcjonował gołębie, więc teraz nie zamierza tego zmieniać.

Trening młodych

Młode trenowane są dość wcześnie, zaczyna się to często już w połowie kwietnia. Przed rozpoczęciem lotów konkursowych, młode mają już za sobą około 15 lotów treningowych.

Treningi rozpoczynamy od 5 km, aż do francuskiej granicy. Celem tego jest orientacja młódków w terenie i nabranie pewności siebie a zarazem doświadczenia. Dobre przygotowanie jest doskonałą podstawą do sukcesu. W gołębniku zawsze znajduje się otwarty kosz, taki jak w klubie. Młode mogą do niego wchodzić i swobodnie wychodzić i tak uczyć się w nim jeść i pić. To pozwala później uniknąć już niepotrzebnego stresu przebywania w koszu, bo są do niego przyzwyczajone.

Opieka zdrowotna

Jeśli chodzi o zdrowie, Xavier podkreśla, że przeprowadzają tylko te podstawowe kuracje. Wielu hodowców naprawdę w tym zakresie igra z ogniem. Lepiej dać jeden dobry lek przez 7 dni czy 10 dni, niż 2 leki przez na przykład 2-3 dni.

Plan karmienia w czasie lotów:

Poniedziałek: Paloma premium start Verstraetemix
Wtorek: Paloma premium start Verstraetemix
Środa: Paloma premium start Verstraetemix + trochę drobnych nasion, konopi i kukurydzy +olej/pokarm jajeczny/białko

[...]

Autor: Tadeusz Nowak
Cały artykuł w 3/2015 numerze miesięcznika ?Złoty Gołąb?

Wróć do przeglądania wszystkich hodowców

>