Mistrz Polski i 4. Przodownik Polski ? Arkadiusz Toma
Mistrzem Polski w kategorii ?C? w roku 2015 został Kolega Arkadiusz Toma z oddziału PZHGP Piotrków Trybunalski. Mistrzostwo Polski nie było jedynym sukcesem tego hodowcy, albowiem zdobył także tytuł 4. Przodownika Polski w GMP. Osiągnięcie przez hodowcę w jednym roku takich sukcesów nie może być dziełem przypadku zwłaszcza, że już w poprzednich latach wyniki były na poziomie lepszym niż dobre. Warto więc było przejechać te 200 kilometrów, aby Go poznać. Rozmowa z Nim jest warta przedstawienia szerszemu gronu hodowców. Co powiedział Kolega Arek? O tym poniżej.
Ma Pan dużą konkurencję w oddziale?
Jest nas około 180 hodowców. W takim gronie są więc hodowcy prowadzący hodowlę na bardzo wysokim poziomie. Nie chciałbym umniejszać poziomu innych, ale tacy hodowcy jak wielokrotny mistrz oddziału Waldemar Szymański, Fabian Fałek czy Piotr Grzankowski zasługują na wyróżnienie i wygrana z nimi daje dużo satysfakcji.
Doszliśmy do lotów, jak one wyglądają?
Lotuję w totalnym wdowieństwie. Latają więc w tej metodzie tak samce jak i samice, a także roczniaki. Do czwartego, piątego lotu koszowane są wszystkie gołębie. Jeżeli po tych kilku lotach pokaże się jakiś gołąbek z bardzo dobrymi wynikami bez względu czy jest to samczyk czy samiczka, to jego partner przestaje być koszowany. Gołębie roczne chociaż nie wszystkie koszowane są na wszystkie loty w tym na maratony. Te roczniaki, które są bardzo szybkie bądź zrobiły już w miarę dobry wynik w kategoriach na maratony nie są koszowane. Także w przypadku prognozowanej złej pogody w dniu lotu, roczniaki pozostają w domu.
[...]
Gołębie korzystają ze wspólnych karmników. Samiczki są prowadzone w sposób podobny do prowadzenia samczyków. Wyjątkiem jest podawanie karmy w mniejszej ilości. Kiedyś w dniu powrotu podawałem do wieczora karmę dietetyczną. Z perspektywy czasu uważam, że nie było to dobre i teraz bezpośrednio po locie podaję karmę dietetyczną i karmę energetyczną w równych proporcjach. Wieczorem podaję już natomiast karmę lotową z dodatkiem Sedocholu. Po locie dodatkiem do wody jest miód, cytryna i elektrolity. Wieczorem do picia jest podawana herbata ziołowa. W poniedziałek rano karma lotowa, natomiast wieczorem karma dietetyczna i lotowa w proporcjach 60% do 40%. Karma jest wzbogacona mielonymi warzywami oraz Sedocholem i probiotykiem. Do wody dodane są olejki eteryczne. Taką samą karmę jak w poniedziałek wieczorem, gołębie otrzymują we wtorek rano. Wieczorem natomiast podawana jest karma dietetyczna z dodatkiem jęczmienia. Przez cały wtorek gołąbki piją czystą wodę. W środę pierwszą karmę stanowi po połowie karma dietetyczna i lotowa. Po południu gołąbki dostają już karmę lotową z dodatkiem żelaza i magnezu. Także w środę podawana jest czysta woda do picia. Karma lotowa jest podawana przez cały czwartek. Przed przewidywanym lotem przy upalnej pogodzie do wody dodawane są olejki eteryczne w celu udrożnienia dróg oddechowych. Także w piątek podstawową karmą jest karma lotowa wzbogacona o magnez, natomiast do wody dodawany jest elektrolit. W sobotę rano stosuję karmę energetyczną i super dietę po połowie. W pojniku jest czysta woda, tylko przy upalnej pogodzie dodawany jest elektrolit. Przed samym koszowaniem nie podaję żadnej karmy. W każdym sezonie lotowym nieuniknione są straty gołębi. Z tego też powodu zawsze w gołębniku posiadam kilka gołąbków z późnych lęgów, które spełniają wtedy rolę partnerów dla osamotnionych wdowców bądź wdów. Taki sposób prowadzenia gołębi wypracowałem przez kilka lat lotowania. Nie jest to w żaden sposób mój ?autorski? program. Wzorowałem się na tym co stosują inni. Lubię rozmawiać z hodowcami i staram się wnikliwie słuchać tego co mówią.
Jaką rolę spełniają w hodowli produkty naturalne i czy stosuje Pan suplementy?
Produkty naturalne są podstawą dla podawanej karmy przez cały rok. Mikstury warzywne (cebula, burak, marchew, czosnek) gołębie otrzymują przez cały rok. Także herbatki i olejki eteryczne są stałym dodatkiem. Produkty naturalne mają za zadanie utrzymać w zdrowiu gołębie zarówno z sezonie lotowym jak i poza nim. Nie są jednak w stanie zregenerować organizmu gołębia po locie i przygotować do następnego. Tutaj muszą być stosowane dodatki w postaci suplementów. Stosowałem produkty różnych producentów, w tym Brockampa, Backsa czy innych i nadal z kilku z nich korzystam. W ostatnim roku zacząłem także stosować suplementy z Elity. Nie był to cały zestaw, ale niektóre z nich np.: Żelazo-Komplex, Gastrofix, Probo-Mios, Mentol-Septic czy Sedochol. One spełniły swoją rolę i w jakiś sposób przyczyniły się do dobrej formy gołębi.
[...]
ROK 2015
ODDZIAŁ OKRĘG REGION POLSKA
Kat. A ? Mistrz Kat. A ? Mistrz
Kat. B ? Mistrz Kat. B ? Mistrz
Kat. C ? Mistrz Kat. C ? Mistrz Kat. C ? Mistrz Kat. C - Mistrz
Kat. M ? Mistrz Kat. M - 4. Miejsce
Kat. D ? Mistrz Kat. D ? Mistrz Kat.D ? V-Ce Mistrz
Kat. GMP ? Mistrz Kat. GMP ? Mistrz Kat. GMP- V-Ce Mistrz Kat. GMP 4. Przod.
SUPER MISTRZOSTWO
NAJLEPSZY ZESPÓŁ W INTERMISTRZOSTWIE
NAJLEPESZE LOTNIKI: 1,2,3,4,5,8,10,12 itd...
LOTNIKI W KATEGORIACH:
Kat. A ? 2 MIEJSCE
Kat. B ? 1 MIEJSCE
Kat. C ? 1 MIEJSCE
Kat. M ? 1 MIEJSCE
Kat. D ? 1 MIEJSCE
Kat GMP ? 1 MIEJSCE
NAJLEPSZY ZESPÓŁ LOTNIKÓW:
59 Konk. ( 5 gołębi )
113 Konk. ( 10 gołębi)
Autor: Wiesław Soszka
Hodowca:
Arkadiusz Toma
Ul. Witosa 81A
97-300 Piotrków Trybunalski
Tel. 606 211 275
Całość w 4. numerze 2016 miesięcznika ?Złoty Gołąb?