Lubomír Kubáček ? czeski mistrz (część 2.)
Zapraszamy do lektury drugiej cześći artykułu na temat czeskiego hodowcy Lubomira Kubáčka
Na jakie cechy zwracasz uwagę u gołębi? Co powinien posiadać dobry lotnik?
Jestem wymagający w stosunku do wszystkich moich zawodników. Niczego im nie odpuszczam, wiele oczekuję od osiąganych przez nich wyników.
Ze względu na to najlepszymi zawodnikami w mojej hodowli nie są duże gołębie. Częściej okazuje się, że najlepsze są te średniej wielkości lub małe. Jest to spowodowane faktem, iż większe gołębie nie przechodzą mojego procesu selekcji.
Podobają mi się pięknie opierzone gołębie średniego wzrostu, dobrze umięśnione, o mocnych skrzydłach.
Gołąb powinien być ruchliwy, wręcz kipieć energią.
Według jakich kryteriów kojarzysz gołębie?
Nie należę do hodowców, którzy spędzają bezsenne noce nad kartką papieru z potencjalnymi parami. Zawsze mam jakieś wyobrażenie, które dostosowuję do odczuć, jakie pojawiają się już podczas samego kojarzenia. Zawsze staram się kojarzyć najlepsze gołębie z najlepszymi. Czasami kojarzę je na zasadzie przeciwieństwa. Tzn. jeśli jeden jest np. mniejszy a drugi większy, daję je koło siebie. Muszą mi w jakiś sposób pasować. Jeśli pracujemy z dobrymi zwierzętami, kojarzenie gołębi nie jest aż takim problemem. Zazwyczaj z różnych kombinacji również można uzyskać dobrą hodowlę.
Hodowcy przez dwa tygodnie podają zapobiegawczo leki przeciw trychomonadozie i antybiotyki przeciw infekcjom dróg oddechowych. Jak to wygląda u Ciebie?
Stanu zdrowia nigdy nie należy lekceważyć! Bez niego trudno osiągnąć dobre wyniki w lotach. Leczenie profilaktyczne przeprowadzam tylko w takim stopniu, który uważam za wystarczający.
14 dni przed lotem na długim dystansie dobrze jest przeprowadzić profilaktyczną terapię dróg oddechowych, jak już pisałem, u mnie sprawdził się lek firmy De Weerd OrniSpecial, ewentualnie Amoxicilin. Co dwa lub trzy tygodnie przeprowadzam kurację na rzęsistkowicę. Stosuję wymiennie preparaty B.S. i Ronidazol 10%. Podwójne kojarzenie. Tzn. najlepsze formy u gołębi nakładają się na siebie.
Najlepszą formę gołębie uzyskują u mnie na początku czerwca, kiedy zaczyna odrastać pierwsza zrzucona lotka.
Ze względu na to, iż gołębie są pod dobrą opieką oraz dużą uwagę przywiązuje się do ich stanu zdrowia, nie miewam problemów z dużym spadkiem formy. Gołębie są zdolne utrzymać dobrą formę przez niemal całe trzy miesiące zawodów.
Jak pokonujesz spadek formy u swoich ptaków?
Pierwszym środkiem zaradczym, który miałby chronić przed spadkiem formy całego zespołu jest wspominane już wysyłane z Belgii!
Nie prowadzę szczepienia przeciwko ospie ani salmonellozie
Dobry zawodnik to gołąb silnie związany ze swoim terytorium, żwawy.
Jakie kuracje stosujesz przed rozpoczęciem sezonu lotowego?
Jeśli chodzi o kuracje u gołębi to zbytnio nie przesadzam. Sezon rozpoczynam od szczepienia na rzekomy pomór na początku roku (styczeń). Następnie odbywa się tygodniowa kuracja na rzęsistkowicę, a w lutym tygodniowa kuracja przeciw salmonellozie. Stosuję wysokiej jakości leki firmy De Weerd, jak na przykład B.S., Parastop, OrniSpecial itp. Leki są do mnie
Autor: Tadeusz Nowak