Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Hodowcy

Hodowcy

Marek Chludziński - II Wicemistrz Polski w kategorii C

Marek to hodowca z mocnym charakterem, tak zwany dominant. Jeżeli ktoś coś robi i uważa to za niemożliwe to Marek jest przykładem tego, że wszystko jest możliwe tylko trzeba bardzo chcieć i wierzyć w to co się robi. Jest hodowcą, który chciałby szybko dominować w naszej dyscyplinie i jak na razie całkiem dobrze mu to wychodzi. Nie interesuje go mistrzostwo sekcji czy oddziału.

Zależy mu na tytule Mistrza Polski czego wcale nie ukrywa. To co zrobił i w jakim stylu przeszło chyba nawet jego oczekiwania. Marek uległ wypadkowi, w którym jedną z dłoni omal nie stracił. W sylwestrową noc przez nieszczęśliwy zbieg okoliczności w ręku wybuchła mu raca. Dłoń niemal rozpadła mu się na strzępy. Zaczęło się: szpital, operacje i rehabilitacja. Tylko szczęściu i swojemu charakterowi zawdzięcza to, że ręka może powrócić do dawnej sprawności. Gołębie mogłyby pójść w zapomnienie gdyby nie ojciec i żona Agnieszka, która zaopiekowała się całym stadem, gdyż zdawała sobie sprawę, że dla Marka oprócz niej i syna gołębie są najważniejsze. Gdyby ktoś po wypadku powiedział mu, że w sezonie 2018 roku zdobędzie tytuł II Wicemistrza Polski w kategorii C, chyba sam by w to nie uwierzył... System jakim wywalczył ten tytuł jest tak prosty, że dla wielu może on wydawać się niewiarygodny. Byłem tam osobiście, rozmawiałem z nim i wierzę w ten prosty system. Chciałbym jeszcze napomknąć, że Marek ma syna, który uczestniczy w wyścigach motocrossowych, a on jest dla syna trenerem i menadżerem. Marek postawił synowi wysoko poprzeczkę. W roku 2018 niemal przez cały sezon jeździł z synem na zawody, który odbywały się w soboty lub niedziele. Wiązało się to z rozwojem zainteresowań syna, ale też z nieobecnością Marka na lotach.

Autor: Tadeusz Nowak

[...]

Ocena jakości

Dla mnie najlepszym wyznacznikiem jakości gołębia jest kosz. Niektóre mogą mieć świetną budowę, ale czegoś im brakuje i giną. Zwracam uwagę na oczy gołębia. Dużo nauczył mnie Jos Evers. On oglądając moje ptaki, zaglądając w ich oczy, potrafił wskazać najlepsze moje gołębie. Zacząłem się od niego uczyć i oceniać te gołębie. Nie do końca mi to wychodzi, ale z pewnością wszystkie moje najlepsze ptaki mają ładne wyraziste oko. Musze jednak zaznaczyć, że oczy nie są podstawą do przeprowadzania selekcji wśród ptaków, nie jest tym też budowa skrzydła czy ogólna budowa. Najważniejszy jest charakter gołębia. Parując gołębie staram się dobierać partnerów pod wieloma względami, tak aby się oni uzupełniali.

[...]

Wyniki:

Sezon 2017

Wicemistrz Okręgu Wrocław w kategorii roczne
II Wicemistrz Okręgu Wrocław w kategorii C
II Przodownik Okręgu Wrocław w kategorii B
I Przodownik Regionu V w kategorii C
3. Lotnik Okręgu Wrocław w kategorii B

Sezon 2018

Mistrz Okręgu Wrocław w kategorii C
Najlepszy Lotnik Okręgu Wrocław w kat. C – PL-0476-16-2732
4., 5, i 7. Lotnik Okręgu Wrocław (PL-0476-15-6028, PL-0334-16-4738, PL-0334-14-4733)

[...]

Od autora:

Zdobywając tytuł II Wicemistrza Polski Marek złamał wszystkie zasady, których dotychczas przestrzegał:

- miał jedną sprawną, więc nie mógł wykonywać wielu prac związanych z codzienną opieką nad gołębiami
- nie był na koszowaniu ani na przylocie gołębi, gdyż w tym czasie był na zawodach z synem
- nie wymuszał treningów wokół gołębnika z flagą, gołębie latały tak długo jak chciały
- system karmienia zmienił o 180 stopni w porównaniu z poprzednimi latami
- nie przeprowadzał kuracji i nie podawał antybiotyków przed i w czasie sezonu lotowego
- nie trenował gołębi w czasie lotów, jedynie przed sezonem wywiózł gołębie dwa razy na odległość 9 km
Jak widać czasami, aby osiągnąć sukces, potrzebne są radykalne zmiany i łamanie zasad. Sam hodowca nigdy nie pomyślałby, że prowadząc gołębie w taki sposób można zostać II Wicemistrzem Polski.

Gratuluję wyniku i życzę dalszych sukcesów!

[...]

Kontakt:
Marek Chludziński
55-065 Jordanów Śląski
Ul. Łąkowa 5
Oddział Strzelin
Tel. +48 788 387 202
e-mail: mgeduo[malpa]wp.pl

Wróć do przeglądania wszystkich hodowców

>