Telefon Linia Polecamy
Do góry Gołąb

Tutaj jesteś: Strona główna | Hodowcy

Hodowcy

Jan Klump - Profesor i Mecenas hodowli gołębi cz. 2.

Po napisaniu artykułu o Janie Klump, wiele osób dzwoniło, mówiąc, że wywiad ten bardzo im się podobał. Prosili mnie, aby napisać jeszcze raz o mistrzowskiej hodowli.

Stwierdziłem, że odwiedzę go ponownie ? w końcu przeprowadzanie wywiadu z takim człowiekiem to nie praca, ale prawdziwa przyjemność i zaszczyt. No i stało się. Dwa tygodnie temu porozmawialiśmy po raz kolejny. Podczas naszej dyskusji, chciałem trochę odejść od tradycyjnych pytań i porozmawiać z Nim ot tak po prostu. Fragment naszej rozmowy możecie zobaczyć poniżej.

Wszyscy wiemy, że zajmowanie się gołębiami wymaga sporo nakładu pracy i czasu ? tego czasu, który moglibyśmy poświęcić rodzinie. Jaki stosunek do gołębi ma Pana żona?

Żona nigdy nie miała problemu z tym, żeby akceptować moją pasję. Wie, jak ważne są dla mnie gołębie? ile wkładam w to swojego serca i energii. Po za tym ona też ma swoje hobby. Zawsze powtarzam: ?Ona ma kwiaty, a ja gołębie i nie wchodzimy sobie w paradę ?. Myślę, że kłótnie między hodowcą a jego żoną, nie są spowodowane gołębiami, to tylko pretekst, a prawdziwy problem tkwi gdzie indziej. Przecież czas oczekiwania na gołębie można spędzić w miłej atmosferze, przy kawie, herbacie czy grillu.

To, że Eryka akceptuje gołębie to jedno, a to, że...

Teraz chciałbym poruszyć temat, bliski każdemu hodowcy. Ale co z tego, że jest Nam bliski, skoro nie mamy pojęcia jak sobie z nim prawnie poradzić? Chodzi mi o ?łapaczy?, ?targowych handlarzy? i ?kłusowników?. Jak z nimi walczyć?

Kiedyś było więcej możliwości. Można było zadzwonić na milicję, a oni przychodzili i odbierali gołębia. Dziś policja chyba by nas wyśmiała. Kiedy byłem wiceprezydentem PZHGP miałem taką inicjatywę, aby sprawdzić karty własności gołębi. W każdym oddziale miała zostać powołana 2-3 osobowa komisja, która miała sprawdzić karty własności. Gołębie bez kart miały zostać wypuszczane. Mój pomysł został jednak szybko odrzucony...

Jakie było pochodzenie najlepszych gołębi sprzed lat?

Nie jestem tu w stanie opowiedzieć o moich wszystkich dobrych gołębiach. Najlepsze gołębie pochodzą z linii "Dziadka". Jeszcze kiedyś takim dobrym zastrzykiem w mojej hodowli było sprowadzenie gołębia od hodowcy ? pana Śnieżki z Rybnika. Był to ciemny samczyk, którego sparowałem z nakrapianą samiczką. Po tej parze miałem bardzo dobre potomstwo.

[...]

Czy obecne lotniki są spokrewnione z dawnymi asami?

Wszędzie przewijają się, te ptaki, o których mówiłem powyżej. Do tego parowałem je z gołębiami od Schlephorsta, Wulhorsta, Alojza Petersa. Gołębie od Alojza dostałem wówczas, kiedy skradziono mi gołębie. Podkreślam, że zawsze były łączone z moją starą linią. Nigdy nie były hodowane...

[...]

Czy słaby lotnik może być dobrym rozpłodowcem albo na odwrót?

Posłużę się tu przykładem dwóch samczyków wyhodowanych z jednej pary. Jeden z młódków był super lotnikiem, a drugi przeciwnie. Po czasie okazało się, że ten drugi daje bardzo dobre potomstwo, a więc jest wartościowym rozpłodowcem. Także może tak być. Trzeba próbować.

[...]

Super odlotowe wyniki ? czy są realne?

W dzisiejszych czasach poziom rywalizacji jest wyrównany. Prawie w każdym gołębniku są dobre gołębie. Nie ma takich przepaści między hodowcami jak kiedyś. Dlatego też ostatnio często zastanawiam się nad tymi super wynikami. Myślę sobie, jak to jest możliwe, że ciągle jeden hodowca ma 10 pierwszych gołębi w oddziale. Przecież to nie jest do końca normalne. Ostatnio liczyłem sobie ceofficienty w różnych kategoriach. Od razu przypomniałem sobie wyniki tych naszych narodowych asów. Pomyślałem: jak oni to robią? Przecież to nierealne. Przyznam, że mimo dobrze lotuję, to patrząc na ich wyniki, jestem za księżycem...

Wyniki:

  • Supermistrzostwo Okręgu Opole Za Lata 2002 - 2012 - 3. Super Mistrz
  • Tradycyjne Mistrzostwo Okręgu Opole Gołębi Dorosłych 2012 ? 11. Przodownik
  • Mistrzostwo Okręgu Opole 2012 "GMP" - 23. Przodownik
  • Mistrzostwo Okręgu Opole 2012 Maraton - 21. Przodownik
  • Mistrzostwo Okręgu Opole 2013 Kategoria "B" ? 14. Przodownik
  • Najlepsze Lotniki Okręgu Opole 2013 Kat. "B" - 19. Miejsce ? PL-0265-08-1556
  • Mistrzostwo Okręgu Opole 2014 Kategoria "B" - 20. Przodownik

Kontakt:

Jan Klump
ul. Nowa 7
Stare Siołkowice

Tel. stacjonarny: (77) 469 24 75
Tel. komórkowy: +48 530 914 893

Autor: Tadeusz Nowak

Cały artykuł tylko w 9. numerze miesięcznika ?Złoty Gołąb?

Wróć do przeglądania wszystkich hodowców

>