Darek Ciecierski ? mistrz Ziemi Łomżyńskiej
Łomża ? około 60 tysięczne miasto położone w północno wschodniej części kraju na rzeką Narew. Niektórym może się kojarzyć ze złocistym trunkiem o takiej samej nazwie. Są tam także hodowcy gołębi pocztowych.
Autor: Wiesław Soszka
Prowadzą hodowle nie odbiegające poziomem od tych z innych rejonów Polski. Posiadają materiał hodowlany z czołowych gołębników krajowych i zagranicznych. Jednym z nich jest Kolega Dariusz Ciecierski lotujący do 2013 roku w Oddziale Łomża-Miasto. Od tego roku będzie współzawodniczył w Oddziale Ostrołęka. W ostatnim okresie jest ciągle w czołówce we wszystkich współzawodnictwach. Posiada naprawdę bardzo dobry materiał, bez którego przecież wyniki nie byłyby możliwe. Nie posiada dużego stażu hodowlanego, a jednak wyniki są już na bardzo wysokim poziomie. Co skłoniło Go do rozpoczęcia hodowli i w jaki sposób ją prowadzi? Oto odpowiedzi:
Panie Darku, co było przyczyną sprowadzenia gołębi pocztowych?
Gołąbkami zajmował się mój brat, który przez długi okres brał udział we współzawodnictwie lotowym. Ja w tym czasie przebywałem w Niemczech. Gołębie były dla mnie stratą czasu. Jednakże wizyty u brata podczas lotów, obserwacje powracających z lotu ptaków, ich inteligencja, zafascynowały mnie do tego stopnia, że sam pomyślałem o rozpoczęciu hodowli. Jako, że pracowałem w Niemczech miałem możliwość zakupu gołębi od naprawdę dobrych hodowców. Był to rok 2003. Sprowadziłem wówczas 20 młodych z Niemiec. Były to gołębie takich hodowców jak: Josch Janssen, De Klaak, Desmet Mathis, Roger Desmet, Meulemans, Jan van de Pasch. Rok 2003 nie był ostatnim rokiem zakupów gołębi o oczywiście co roku przybywały następne. Obecnie moja hodowla jest oparta w 95% na gołębiach zachodnich sprowadzonych w poprzednich latach.. W rozpłodzie posiadam 15 par. Do lotów przeznaczam ok. 100 gołębi starych i 100-140 młodych.
Przebywał Pan za granicą. Jak w tym czasie wyglądało lotowanie, kiedy przyszły sukcesy?
Do 2008 roku pracowałem poza krajem. Hodowla w tym czasie nie była prowadzona tak jak powinna. Mój udział w lotach ograniczał się do kilkukrotnego koszowania gołębi w trakcie sezonu. Nie myślałem wtedy o wynikach. Cieszyłem się, że gołąbki są. Pierwsze sukcesy pojawiły się jak zjechałem do kraju w 2009 r. Pomimo dużych strat gołębi, bo wcześniej przecież prawie wcale nie lotowałem, zdobyłem mistrza Oddziału w kat. B. Rok 2010 był już sezonem bardzo udanym. W oddziale wygrałem prawie wszystkie kategorie, a i w okręgu pojawiły się pierwsze wygrane. Najbardziej satysfakcjonującą wygraną w okręgu były dla mnie loty maratońskie, w których uczestniczyło 6 oddziałów, gdzie na pierwszy lot wkładało 430 hodowców. Ostatnie 3 lata w okręgu byłem mistrzem i 2 razy wice-mistrzem w kat. D. Były również inne mistrzostwa w pojedynczych kategoriach.
Pana zdaniem, co jest w hodowli niezbędne?
Bardzo ważne w hodowli jest dbanie o gołębie przez cały rok. U dobrego hodowcy sezon lotowy i praca z gołębiami nigdy się nie kończy. Ważny jest również kontakt między hodowcą a gołębiem, ale podstawą jest dobry gołąb.
Na zakończenie chciałbym zwrócić się do hodowców z apelem. Koledzy, rozpoczynamy nowy sezon lotowy. Jeżeli jesteście hodowcami gołębi pocztowych, pamiętajcie o gołąbkach przybłąkanych. Nie znacie powodu ich zagubienia. Dajcie im jeść i pić, a gdy już nadają się do odlotu wypuście je, tak jakbyście chcieli by zrobiono z Waszym gołębiem.
Hodowla Kolegi Ciecierskiego jest od kilku lat na fali wznoszącej. Osiągnięte już sukcesy mam nadzieję nie będą ostatnimi. Wyniki na szczeblu okręgu, regionu, a także kraju ( wysokie miejsce w kategorii GMP w roku 2013) potwierdzają tezę, że dobre hodowle są także w takich rejonach jak północno - wschodnia Polska.
Wyniki hodowcy na szczeblu oddziału i okręgu z lat 2012 -2013
Sezon 2013
ODDZIAŁ 0384 ŁOMŻA MIASTO
- kategoria A (od 100-400 km) - MISTRZ
- kategoria B (od 300-600 km) - MISTRZ
- kategoria C (powyżej 500 km) - MISTRZ
- kategoria D (suma coef. z KAT A+B+C) - MISTRZ
- kategoria M - 2 PRZODOWNIK
- kategoria GMP - MISTRZ
- kategoria AS - MISTRZ
- kategoria ROCZNE - I VICE MISTRZ
OKRĘG 03 BIAŁYSTOK
- kategoria A (od 100-400 km) - 9 PRZODOWNIK
- kategoria B (od 300-600 km) - 2 PRZODOWNIK
- kategoria C (powyżej 500 km) - MISTRZ
- kategoria D (suma coef. z KAT A+B+C) - I VICE MISTRZ
- kategoria M - 21 PRZODOWNIK
- kategoria GMP - MISTRZ
- kategoria AS - MISTRZ
- kategoria G - II VICE MISTRZ
Dariusz Ciecierski
Ul. Kacpra Wielocha 74
18-413 Miastkowo
Tel.: +48 508 836633